czwartek, 22 marca 2012

Second Layer - Morfina dla umierających i medale dla poległych


Second Layer (wymiennie 2nd Layer) to nazwa studyjnego projektu współtworzonego przez członków założycieli The Sound: wokalistę i gitarzystę Adriana Borlanda oraz basistę Grahama Baileya. Twórczość duetu stanowiła udaną hybrydę elektronicznych brzmień z dźwiękami "żywych" instrumentów i wynikała z fascynacji obu muzyków dokonaniami takich grup jak: Kraftwerk, Tangerine Dream, a także The Stooges i Velvet Underground
Między '79 a '81 panowie wydali dwie EP-ki i jedną płytę długogrającą, zatytułowaną World Of Rubberpo czym zakończyli działalność pod szyldem Second Layer.
piguła
kto zacz: Second Layer (2nd Layer)
pochodzenie: Anglia
lata działalności: 1979-1981
skład:
Adrian Borland - wokal, gitara, 
Graham "Green" Bailey - gitara basowa, klawisze, programowanie perkusji, elektronika
szufladka: industrial, post-punk, muzyka eksperymentalna,


Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku Adrian Borland stał na czele formacji The Outsiders. Była to pierwsza punkowa załoga w Anglii, która wydała swój album (Calling On Youth) metodą D.I.Y. (Do It Yourself). Graham "Green" Bailey dołączył do kapeli na krótko przed jej rozpadem w 1978 r. Zdążył zagrać na basie w kilku utworach na płycie Close Up.Na gruzach The Outsiders powstał zespół The Sound, w którego pierwotnym składzie, poza Borlandem i Baileyem, znaleźli się także: perkusista Mike Dudley oraz klawiszowiec i saksofonista Benita "Bi" Marshall. 

Równocześnie, Adrian i Graham powołali do istnienia Second Layer - studyjny projekt który miał być dla obu muzyków odskocznią od działań ich macierzystej formacji. 

Debiutancka EP-ka duetu - Flesh As Property - ukazała się nakładem Tortch Records w 1979 roku. Zawierała trzy kompozycje - Courts Or Wars, Metal Sheet i Germany - utrzymane w minimalistycznej post-punkowej konwencji.Rok później, znów za sprawą Tortch Records, w sprzedaży pojawił się kolejny trzyutworowy mini-album 2nd Layer - State of Emergency. Wydawnictwo zdradzało zainteresowanie Borlanda i Baileya stylistykami experimental i noise. 

Niedługo potem, przy okazji sesji nagraniowej do debiutanckiego krążka The Sound (Jeopardy), duet 
zarejestrował materiał na swoją pierwszą (i jak się potem okazało - jedyną) pełnowymiarową płytę. World Of Rubber, bo taki tytuł nosił ten album, wyszedł pod banderą oficyny Cherry Red w roku 1981. Longplay wypełniła mieszanka odhumanizowanych elektronicznych dźwięków, syntetycznych szumów, mechanicznych rytmów i przesterowanych gitar. Z tak zimną i surową muzyką idealnie harmonizował głos Adriana i jego - w większości bardzo osobiste i gorzkie w wymowie - teksty. 

Wkrótce po wydaniu World Of Rubber projekt Second Layer zakończył swój żywotlajfafter

W 1987 roku nakładem LD Records ukazała się kompilacja Second Layer zawierająca nagrania z dwóch EP-ek projektu. Z kolei w roku 2009 na rynku pojawiła się kompaktowa wersja World Of Rubber wzbogacona o utwór Skylon. Reedycji albumu podjęła się wytwórnia Cherry Red

Graham Bailey
kontynuował karierę w The Sound. 

Adrian Borland
szefował The Sound aż do rozwiązania tej kapeli w 1988 roku. Następnie występował pod szyldem Adrian Borland & The Citizens, a także solowo. W latach 90. był członkiem projektu White Rose Transmission. W 1999 roku popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg.


-------------------------
tytuł posta zaczerpnięty z tekstu Definition Of Honour

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu