piątek, 9 marca 2012

Circus Mort - Dla przyjemności


Zanim Michael Gira stanął na czele Swans (przypomnę - w 1982 roku) przez dwa lata udzielał się w nowojorskiej formacji Circus Mort. Grupa wykonywała muzykę z pogranicza no-wave i gotyckiego rocka. Pozostawiła po sobie czteroutworową EP-kę nagraną dla oficyny Labor.
 
Fot. Discogs.com
piguła
kto zacz: Circus Mort
kraj: USA (Nowy Jork)
lata działalności: 1979-1981
skład: 
Michael Gira - wokal, 
Rick Oller - gitara, wokal
Dan Braun - gitara basowa,
Josh Braun - klawisze
Angelo Pudignano - perkusja
Jonathan Kane - perkusja (1981)
Don Christensen - gitara basowa (1979)
szufladka: post-punk, no-wave, rock gotycki

Projekt Circus Mort powstał w pierwszej połowie 1979 roku jako Metal Envelope. W pierwotnym składzie grupy znaleźli się, oprócz pełniącego rolę wokalisty i tekściarza Michaela Giry, gitarzysta Rick Oller i basista Don Christensen (znany choćby z opisywanej już przeze mnie formacji ImpLOG). Tego ostatniego zastąpili wkrótce bliźniacy Braun - grający na gitarze basowej Dan oraz klawiszowiec Josh. Perkusistą został natomiast Angelo Pudignano (odpowiedział on na ogłoszenie chłopaków zamieszczone w Village Voice).

Pod koniec '79 roku kapela (działająca już pod właściwą nazwą) dokonała swoich pierwszych nagrań studyjnych. W studiu Sorcerer Sound zespół zarejestrował dwa utwory: Require Require oraz Working for Pleasure. Rezultat sesji zachwycił promotora Jima Fouratta, który postanowił zorganizować muzykom koncert w klubie Hurrah. Ekipa Giry wystąpiła tam w lutym 1980 jako support Snatch.Niedługo potem z formacją pożegnał się Pudignano. Jego miejsce zajął na krótko Mike Pedulla. Zagrał on z grupą kilka koncertów w różnych nowojorskich klubach i opuścił ją nagle pod koniec 1980 roku. Wtedy bębniarzem Circus Mort został Jonathan Kane.  

Na początku '81 kapela podpisała kontrakt z debiutującą na rynku, oficyną Labor Records. Wytwórnia sfinansowała Circus Mort dwie sesje nagraniowe - w Sorcerer Sound i Minot Sound (Nowy Jork), podczas których zespół zarejestrował cztery kawałki: Swallow You, Children Remember, Yellow Light i Watch The Puppet. Realizacją nagrań zajął się producent Peter Ivers. Materiał ukazał się na EP-ce sygnowanej tylko nazwą grupy. 

Po wyjściu ze studia, Gira i spółka wrócili do koncertowania. Zaliczyli wówczas kilka udanych występów klubowych m.in. przed Bauhausem (w Nowym Jorku) i The Neats (w Bostonie).Formacja zakończyła działalność pod koniec 1981 roku.

lajfafter


Michael Gira
w 1982 roku uformował Swans, z którymi nagrał dotąd ponad 20 albumów studyjnych; występował również solowo oraz m.in. z Angels Of Light, The Body Haters i The Body Lovers.

Jonathan Kane   
znalazł się w pierwszym składzie "Łabędzi", bębnił na ich debiutanckim albumie (Filth), obecnie występuje i nagrywa pod własnym nazwiskiem. 

Dan Braun
przez krótki okres również w Swans, zagrał z nimi kilka koncertów, m.in. w CBGB (występ został zarejestrowany, a jego fragmenty znalazły się płycie Body To Body Job To Job wydanej w 1991), Dan udzielał się następnie w grupach Deep Six i Del-Byzanteens. Obecnie znany jest także jako pisarz, producent filmowy i grafik.

Josh Braun
wspólnie z bratem, Danem występował w formacjach Deep Six i Del-Byzanteens.

Rick Oller 
występował krótko z braćmi Braun w Deep Six.

dyskografia

Circus Mort, winyl, 12", Labor Records 1981


spis utworów:
A1. Swallow You
A2. Children Remember
B1. Yellow Light
B2. Watch The Puppet

skład:
Dan Braun - gitara basowa
Jonathan Kane - perkusja
Rick Oller - gitara, wokal
Josh Braun - klawisze, wokal
Michael Gira - wokal

muzyka: Circus Mort
teksty: Michael Gira

produkcja: Peter Ivers

uwagi: zajrzyj na bloga Life On The Dot 

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu