czwartek, 1 grudnia 2011

This Heat - Inteligentny hałas


Muzyka zespołu This Heat zawsze wymykała się tradycyjnym klasyfikacjom, a jego członkowie odżegnywali się od przynależności do jakiejkolwiek sceny. W opinii brytyjskiej prasy muzycznej, twórczość grupy stanowiła brakujące ogniwo pomiędzy rockiem progresywnym a późniejszymi gatunkami eksperymentalnymi - post-punkiem, industrialem, noisem oraz post-rockiem. 


piguła:
kto zacz: This Heat
kraj: Anglia (Londyn, Camberwell)
lata działalności: 1975-1982
skład oryginalny:
Charles Bullen
Charles Hayward
Gareth Williams
w zespole grali również:
Trefor Goronwy - gitara basowa, wokal
Ian Hill - klawisze
szufladka: awangarda, muzyka eksperymentalna, post-rock, industrial


Fot. Lesley Evans, Facebook 


Formacja powstała pod koniec roku 1975 w Camberwell (dzielnica Londynu). W jej oryginalnym składzie znalazło się trzech multi-instrumentalistów: Charles Bullen (gitara, klarnet, altówka, wokal, taśmy), Charles Hayward (perkusja, klawisze, wokal, taśmy; wcześniej m.in. w Gong) i Gareth Williams (klawisze, gitara, gitara basowa, wokal, taśmy). 

Początkowo próby This Heat odbywały się w domu rodziców Haywarda. Tam też muzycy zarejestrowali materiał na debiutancką demówkę, którą przesłali Johnowi Peelowi. Charyzmatyczny prezenter zainteresował się zespołem i zorganizował mu dwie sesje w należącym do BBC studiu Maida Vale (ich kompletny zapis ukazał się w 1996 r. na płycie Made Available: John Peel Sessions). 

W międzyczasie grupa przeniosła się do nieczynnej chłodni (z ang. Cold Storage), będącej częścią kompleksu Acme Studios w Brixton. Pomieszczenie zostało dostosowane do potrzeb kapeli. Urządzono w nim profesjonalne studio. 

Pierwszy pełnowymiarowy album formacji - This Heat, nazywany ze względu na dwukolorową okładkę, także niebieskim lub żółtym - ujrzał światło dzienne w sierpniu 1979 roku. Znalazły się na nim utwory zarejestrowane w trakcie różnych sesji nagraniowych, w okresie od lutego '76 do września '78.



Muzykę zawartą na krążku charakteryzował gatunkowy synkretyzm. Członkowie This Heat wypracowali własną formułę grania, polegającą na łączeniu elementów pozornie do siebie niepasujących oraz wykorzystywaniu nietypowego (nierockowego) instrumentarium. Obok dźwięków generowanych przez gitarę, perkusję czy bas, słychać partie klarnetu oraz altówki, a także taśmowe loopy (zwłaszcza w 24 Track Loop). 

Na płycie przeważały utwory instrumentalne, tylko część kompozycji opatrzono tekstami. Można się w nich było doszukać komentarzy do ówczesnej sytuacji politycznej na świecie (najlepszym przykładem The Fall Of Saigon). Autorzy słów unikali jednak moralizatorstwa, a także typowej dla twórców zaangażowanych, wszystkokrytyki.

W roku 1980 zespół nagrał EP-kę Health And Efficiency. Zapowiadała ona zwrot w kierunku bardziej przystępnych dźwięków. 

Wydany rok później drugi (i zarazem ostatni premierowy) album grupy zatytułowany Deceit (z ang. Podstęp) zawierał materiał bliski stylistyce post-punkowej. Nad produkcją krążka czuwali David Cunningham i Martin Frederick (znany dotąd głównie ze współpracy z wykonawcami reggae).



Longplay sprzedawał się słabo, doceniono go dopiero po latach. Obecnie wydawnictwo jest stawiane w jednym rzędzie z Closer Joy Division oraz Metal Box Public Image Limited. 

Niedługo po ukazaniu się Deceit, This Heat opuścił Gareth Williams (wyjechał do Indii). Do grupy dokooptowano basistę i wokalistę Trefora Goronwy'ego oraz klawiszowca Iana Hilla. W tym składzie zespół odbył tournee po Europie. 

W roku 1982 formacja uległa rozwiązaniu.


pośmiertnie

Mimo iż zespół This Heat zawiesił działalność, na rynku wciąż pojawiały się wydawnictwa sygnowane jego nazwą. Zawierały one materiał archiwalny, wcześniej niepublikowany.

W
 roku 1982 wyszła kaseta This Heat / Albert Marcœur - Untitled. Na stronie b splitu znalazły się nagrania, jakich grupa dokonała wspólnie z perkusistą z Ghany - Mario Boyer Diekuuroh'em w latach 1977-78. Z kolei w roku 1984 ukazała się koncertówka Live

W latach 90. formacja przypomniała o sobie płytami: Repeat (1993) i Made Available: John Peel Sessions (1998).

Dyskografię This Heat zamykają: koncertowy album Live 80/81 oraz sześciopłytowy box Out Of Cold Storage (2006 r.).

W grudniu 2001 r. trio Bullen-Hayward-Williams ponownie spotkało się w sali prób. Panowie szykowali się do wspólnego powrotu na scenę. Niestety, ich plany zniweczyła śmierć Garetha.

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu