piątek, 23 grudnia 2011

Psi Com - To dobry dzień na śmierć


Gotycko-rockowa formacja Psi Com była na początku lat osiemdziesiątych jedną z wielu "dobrze zapowiadających się" załóg funkcjonujących na kalifornijskiej scenie niezależnej. Zespół rozpadł się jednak po zaledwie czterech latach działalności i wydaniu niskonakładowej EP-ki.
Przed zapomnieniem uratował grupę fakt, że to właśnie w jej szeregach karierę rozpoczynał Perry Farrell, późniejszy frontman Jane's Addiction (a także Porno For Pyros i Satellite Party).piguła
kto zacz: Psi Com
lata działalności: 1981-1985
kraj: USA (Los Angeles)
skład:
Perry Farrell - wokal
Aaron Sherer - perkusja
Vince Duran - gitara
Kelly Wheeler - gitara basowa
Mariska Leyssius
Rich Robinson
Terry
szufladka: gothic rock, post-punk


Kapela powstała w roku 1981, w Los Angeles. Utworzyli ją: Rich Robinson, jego żona Mariska Leyssius, Terry (znany tylko z imienia) oraz Vince Duran. Farrell dołączył do składu dwa lata później, odpowiadając na ogłoszenie zespołu zamieszczone w gazecie The Recycler. Formacja poszukiwała perkusisty. Mimo iż Perry (używający wtedy jeszcze swego prawdziwego imienia i nazwiska - Peretz Bernstein) nie potrafił grać na bębnach, postanowił się zgłosić. Liczył, że uda mu się objąć posadę wokalisty grupy. Tak się też stało.

Niedługo potem Psi Com opuścili Rich, Mariska oraz tajemniczy Terry. Duran i Farrell uzupełnili skład o bębniarza Aarona Sherera i przystąpili do pracy nad tworzeniem materiału na debiutancką demówkę. Równocześnie rozpoczęli też intensywną działalność koncertową. Pod koniec roku 1984 zanotowali m.in. bardzo udany występ przed The Cult w Music Machine Club (L.A.).

Na początku roku '85 formację zasilił basista Kelly Wheeler (współlokator Farrella). W zamian za dołączenie do grupy, muzyk otrzymał podobno nową gitarę basową.

Już jako kwartet, zespół zagrał koncert na pustyni Mojave, supportując Sonic Youth, Redd Kross i The Meat Puppets.


W marcu tego roku ekipa wylądowała w studiu rozgłośni Radio Tokyo w Venice, gdzie pod okiem Ethana Jamesa zarejestrowała pięć utworów: Ho Ka Hey, Human Condition, Xiola, City Of 9 Gates i Winds. Ukazały się one na dwunastocalowej EP-ce zatytułowanej po prostu Psi Com. Płytkę wydała specjalnie w tym celu powołana oficyna Mohini Records. Warto dodać, że ponad połowa nakładu tego mini-albumu (ok. 700 kopii) została wadliwie wytłoczona i nie nadawała się do odtwarzania. Wpłynęło to bardzo negatywnie na nastroje w grupie.

Z czasem relacje wewnątrz kapeli uległy jeszcze większemu pogorszeniu. Ciągłe konflikty między muzykami, tak na tle artystycznym, jak i personalnym, doprowadziły w końcu do rozpadu formacji we wrześniu '85.lajfafter

Perry Farrell
Po rozpadzie Psi Com, Farrell nawiązał współpracę z basistą Eric'em Averym. Panowie występowali początkowo pod szyldem Illuminotics. Po poszerzeniu składu o perkusistę Stephena Perkinsa oraz gitarzystę Dave'a Navvaro projekt zmienił nazwę na Jane's Addiction. Dalsze losy tej grupy to temat na osobny wpis...

Kelly Wheller
W latach osiemdziesiątych występował w grupie Dino Paredesa (znanego z zespołów Berlin i The Red Temple Spirits).

Vince Duran i Aaron Sherer
Panowie zasilali składy różnych małoznanych kapel reprezentujących kalifornijską scenę niezależną. W roku 1996 Sherer wystąpił gościnnie (naturalnie w charakterze perkusisty) na płycie Mazzy Stara - Among My Swan.


w sieci
polecam Myspace grupy oraz stronę Some Divers Whistle


dyskografia


Psi Com, winyl, 12", Mohini Records 1985
inne wydania: Triple X Records - CD, 1993, 1994
 

spis utworów - 12":
A1. Ho Ka Hey
A2. Human Condition
A3. Xiola
B1. City Of 9 Gates
B2. Winds

skład:
Kelly Wheeler - gitara basowa,
Aaron Sherer - perkusja,
Vince Duran - gitara,
Perry Farrell - wokal, perkusjonalia

nagrano: Radio Tokyo Studios, Venice, marzec 1985

uwagi: więcej na blogu Amor Louco

opis:
Debiutancką EP-kę Psi Com otwiera nagranie zatytułowane Ho Ka Hey. Utwór budzi skojarzenia z dokonaniami opisywanej już kiedyś przeze mnie formacji Southern Death Cult. Zarówno za sprawą muzyki (nerwowe zagrywki gitary) jak i podszytego indiańską mitologią tekstu (Ho Ka Hey oznacza w języku rdzennych Amerykanów dobry dzień by umrzeć).

Numer dwa w zestawie to Human Condition, niezwykle energetyczna kompozycja ze świetną "gęstą" grą sekcji rytmicznej. Stronę A mini-albumu wieńczy psychodeliczny kawałek Xiola, w którym Perry po raz pierwszy stosuje wokalne nakładki (patent ten stanie się znakiem firmowym Jane's Addiction).

Strona B EP-ki zawiera następujące utwory: inspirowany hinduizmem City Of 9 Gates (spostrzegawczy odnajdą w tekście wyjaśnienie pseudonimu wokalisty) oraz długi i mroczny Winds. Oba mogłyby z powodzeniem trafić do repertuaru JA.


wydawnictwa nieoficjalne


Worktape 1, kaseta, 1984

spis utworów:
1. Hopeful
2. Them
3. Psi Com Theme

nagrano: Pacifica Studios, Los Angeles, 27 marca 1984
produkcja: Glenn Feit


Psi Com Demos, kaseta

spis utworów:
1. 14th Floor
2. Cat (In The Holly Grove)
3. Karuna (Finger Puppets)

uwagi: więcej o nagraniach Psi Com tutaj

Dyskografię Psi Com uzupełniają bootlegi (m.in. z koncertu na pustyni Mojave).
Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu