wtorek, 10 marca 2015

Trupa Trupa - Headache


Kontakt z ich poprzednim wydawnictwem groził chorobą morską, tym razem przyprawiają słuchaczy o tęgi ból głowy. O kim mowa? O trójmiejskiej Trupie Trupa, która 7 marca opublikowała swój najnowszy album zatytułowany Headache.


To trzecia już pełnowymiarowa próba oswojenia śmierci podjęta przez Grzegorza Kwiatkowskiego i spółkę. W mojej ocenie najdojrzalsza - tak muzycznie jak i tekstowo. Najbardziej nihilistyczna w wymowie i najmniej sowizdrzalska. Pozbawiona akcentów kabaretowych. Koncentrująca się na upadku i rezygnacji. Celebrująca oba te stany.

Płyta zaskakuje już samą konstrukcją. Nigdy wcześniej panowie tak umiejętnie nie operowali napięciem i nie przykładali takiej wagi do budowania dramaturgii. Zamiast huśtawki nastrojów - przemyślana gradacja emocji. Od spokojnego, usypiającego czujność wstępu (Snow), przez łagodny, choć zdradzający już pewną nerwowość środek (Wasteland), po głośny i efektowny finał (Picture Yourself).

Niezmiennie cechą charakterystyczną twórczości Truposzy pozostaje eklektyzm. Zespół nie kryje swojej fascynacji muzyką zakorzenioną w latach 60. ubiegłego wieku. Na Headache oprócz psychodelii i niemal beatlesowskich harmonii (Rise and Fall) słyszalne są jednak również wpływy zimnej fali (Halleyesonme) oraz granego na modłę Swans noise'u (numer tytułowy i wspomniane Picture Yourself).

Materiał składa się z 11 zróżnicowanych piosenek. Dopracowanych pod względem kompozycyjnym i świetnie zaaranżowanych. Grupa nagrywała je pod koniec zeszłego roku w gdańskim studiu Dickie Dreams pod czujnym uchem Adama Witkowskiego. Całość zmiksował i zmasterował - znany choćby ze współpracy z Indigo Tree czy Wieżami.Fabryk - Michał Kupicz. To dzięki niemu utwory Trupy zabrzmiały potężnie, a zarazem krystalicznie czysto. 

Najlepszy utwór: tytułowy i ostatni. 
Najlepszy moment: starzenie się w Getting Older, wszystkie partie wokalne.


strefa odsłuchu:skład:
Grzegorz Kwiatkowski
Tomek Pawluczuk
Wojtek Juchniewicz 
Rafał Wojczal

wydało:
CD - Wydawnictwo Niezależne, premiera 7 marca
kaseta - Blue Tapes (UK), premiera 28 marca

spis utworów:
1. Snow
2. Halleyesonme
3. The Sky Is Falling
4. Sacrifice
5. Getting Older
6. Give'em All
7. Wasteland
8. Rise and Fall
9. Headache
10. Unbelievable
11. Picture Yourself

klipy:Snow

Halleyesonme

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu