niedziela, 29 marca 2015

Das Kabinette - W gabinecie doktora Caligari


Formację Das Kabinette założyli w roku 1983 studenci Blackpool Art College - Michael Hall, David Bracher i Craig Hemmings. Trzech młodzieńców poza zainteresowaniami muzycznymi oscylującymi wokół synth-popu i zimnej fali połączyła również fascynacja niemym kinem, a zwłaszcza kultowym dziełem niemieckiego ekspresjonizmu filmowego - Gabinet doktora Caligari (oryg. Das Cabinet des Dr. Caligari) z roku 1920.

Fot. Discogs.com.
Inspiracja klasycznym dreszczowcem Roberta Wiene znalazła odzwierciedlenie w nazwie zespołu, a także w tytule i tekście jego najbardziej znanej piosenki - The CabinetTrio zarejestrowało utwór podczas swojej drugiej wizyty w blackpoolskim studiu Sunset Sound (w '83) i wydało własnym sumptem (jako Klosette Records) na siedmiocalowym singlu w nakładzie 500 egzemplarzy. Na krążku umieszczono również remiks kompozycji zatytułowany Fudge It, co w gwarze studenckiej oznacza oszukiwać, fałszować (ściągać?).

Panowie sami zajęli się promowaniem swojego wydawnictwa. Przez kilka miesięcy cierpliwie rozsyłali je do radiowych i klubowych dj-ów oraz przedstawicieli rozmaitych wytwórni. Trud się opłacił. The Cabinet doceniła m.in. Janice Long z BBC Radio 1 - nagranie na długo zagościło w wieczornych audycjach prezenterki.

Przez lata singiel zyskał wśród nowofalowej publiczności status kultowego, dość powiedzieć, że obecnie cena płytki osiąga na internetowych aukcjach wartość nawet 240 Euro.


Poniżej amatorski teledysk do utworu zrealizowany przez zespół i jego przyjaciół:Niedługo po nakręceniu klipu, dziewczyna która zagrała w nim postać "Jane" związała się z Garym Numanem. Szczegół o tyle istotny, że to dzięki niej były lider Tubeway Army poznał twórczość Das Kabinette i zorganizował grupie sesję w Rock City Studio w Shepperton. 

Nagrania z Shepperton oraz materiał zarejestrowany podczas sporadycznych sesji w studiu Cavalier pod Manchesterem miały zostać wydane w roku 1986 na pierwszym pełnowymiarowym albumie kapeli roboczo zatytułowanym Sexual Desert. Longplay do dziś nie ujrzał jednak światła dziennego, zaś trio w '87 postanowiło zakończyć swoją przygodę pod szyldem Das Kabinette (na gruzach formacji powstał projekt Dangerous Ground, ale to już inna historia).

20 lat później nakładem oficyny Minimal Wave ukazała się kompaktowa kompilacja Spy Thriller zawierająca łącznie osiem studyjnych utworów grupy (w tym singlowe The Cabinet i Fudge It). W roku 2013 wytwórnia wypuściła na rynek również wersję winylową składanki. 


Fanowski klip do The Cabinet posklejany z fragmentów dzieła Roberta Wiene:
dyskografia

single i EP-ki:

The Cabinet, winyl, 7", Klosette Records 1983spis utworów:
A. The Cabinet
B. Fudge It


kompilacje:


Spy Thriller, winyl, LP, Minimal Wave 2008
inne wydania: 2013spis utworów:
A1. Carousel
A2. The Cabinet
A3. Passionkiller
A4. Something's On Your Mind
B1. Next In Line
B2. The Evil Of His Kiss
B3. Spy Thriller
B4. Fudge It

skład: 
David Bracher - gitara, bas,
Craig Hemmings - syntezator,
Michael Hall - wokal, syntezator, programowanie automatu perkusyjnego


w sieci:
info o zespole na stronie Minimal Wave Records

2 komentarze:

Owca z Manowców pisze...

film jest niesamowity, brzmienia idealnie wpasowujące się w klimat german expressionism. staję się fanką tych Panów.

Filip Roland pisze...

No to jest nas co najmniej dwoje w kraju nad Odrą i Wisłą. Pozdrawiam

szukaj w tym blogu