sobota, 29 września 2012

(The) Rich Kids - Księżniczka i rozpuszczone bachory


Efemeryczna supergrupa z drugiej połowy lat 70. Jedyny taki kwartet łączący w swojej muzyce tradycje power popu spod znaku The Small Faces z nowofalowymi i punkowymi naleciałościami.


piguła
kto zacz: (The) Rich Kids 
kraj: Anglia (Londyn) 
lata działalności: 1977-1978 (oficjalnie 1979)
skład:
Glen Matlock - gitara basowa, wokal
Midge Ure - wokal, gitara, klawisze
Rusty Egan - perkusja
Steve New - gitara, wokal
a także:
Mick Jones - gitara (1977)
Mick Ronson - gitara (1978) 
Ian McLagan - klawisze (1978)
szufladka: new wave, power pop, rock, punk-rock

Ojcem założycielem Rich Kids (lub jak wolą niektórzy The Rich Kids) był Glen Matlock, pierwszy basista i zarazem główny kompozytor Sex Pistols, usunięty ze swego macierzystego zespołu w lutym 1977 roku z powodu "zbytniej dbałości o higienę i słabości do Beatlesów" (jeśli wierzyć ś.p. Malcolmowi McLarenowi). Poza ex-Pistoletem w składzie Bogatych Dzieciaków znaleźli się także: późniejszy frontman Ultravox, gitarzysta i wokalista Midge Ure, gitarzysta Steve New oraz perkusista Rusty Egan

Początkowo do kapeli przymierzani byli również Mick Jones i Paul Weller, ostatecznie jednak obaj zajęli się własnymi projektami - Jones powrócił do grania z The Clash, zaś Weller kontynuował karierę w The Jam.

Zdj. Scratchtrax


Rich Kids odżegnywali się od estetyki punk-rockowej i nowofalowej, a swoją muzykę określali mianem "nowej nowej fali" (tego terminu użył Rusty Egan w wywiadzie dla magazynu ZigZag, w październiku '77).  

Formacja nagrała trzy single (z których tylko Rich Kids wszedł do Top 40) i jeden pełnowymiarowy album - Ghosts Of Princes In Towers. Longplay ukazał się na rynku w roku 1978 nakładem wytwórni EMI i zawierał 11 utworów, w większości autorstwa Matlocka (swoje kompozycje dorzucili również Ure i New). Płytę wyprodukował długoletni współpracownik Davida Bowie'go i Iana Huntera - Mick Ronson.

Kilka miesięcy po premierze Ghosts... grupa rozpadła się na skutek konfliktu na linii Glen - Midge. 


Glen Matlock (Rich Kids): Pretty Vacant (RARE!) przez maggotsic22
Rich Kids w utworze Sex Pistols - Pretty Vacant. Fragment dokumentu
D.O.A.: A Rite of Passage w reżyserii Lecha Kowalskiego (1980).
                           

lajfafter

W styczniu 2010 r. Rich Kids reaktywowali się w oryginalnym składzie na koncert w londyńskiej O2 Academy Islington. Dochód z występu przeznaczono na leczenie chorego na raka Steve'a New. Tego samego roku w maju New zmarł. 

Glen Matlock
Po epizodzie z Rich Kids grał m.in. w The Vicious White Kids (z Sidem Viciousem na wokalu), The Spectres, Hot Club, Bette Bright And The Illuminations, Dead Men Walking, The Philistines, The Flying Padovanis i Slinky Vagabond. Współpracował także z Iggy Popem, The Damned, Faces i Primal Scream. 
W roku 1996 ponownie zasilił szeregi Sex Pistols przy okazji trasy koncertowej Filthy Lucre Tour (kolejne reaktywacje zespołu miały miejsce w 2002, 2003, 2007 i 2008 roku).
Od drugiej połowy lat 90. Glen prowadzi również karierę solową. Ostatni album sygnowany nazwiskiem artysty - Born Running - ukazał się dwa lata temu. 

Midge Ure
Kojarzony przede wszystkim z formacją Ultravox (reaktywowaną w 2008 roku), występował również solowo oraz z zespołami Visage i Thin Lizzy.

Rusty Egan
Grał m.in. w The Misfits (nie mylić z amerykańskim horror-punkowym zespołem o tej samej nazwie), The Skids, Shock, Visage i The Senate. Obecnie zajmuje się DJ-owaniem i produkcją muzyczną. 

Steve New (aka Stella Nova)
Współpracował m.in. z The Vicious White Kids, Generation X, Pearl Harbor and the Explosions, Wasted Youth, Iggy Popem, Public Image Ltd, Kim Fowley, Johnem Sinclairem i Glenem Matlockiem. W roku 2000 przybrał pseudonim Stella Nova i wspólnie z Beatrice Brown powołał do życia projekt Beastellabeast.
Zmarł 24 maja 2010 roku na raka. Glen Matlock zadedykował mu swój ostatni album. 


w sieci

Rich Kids

Glen Matlock

Midge Ure

Rusty Egan

Steve New
wywiad z muzykiem na stronie Mudkiss.com 

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu