piątek, 18 maja 2012

The Young Aborigines & The Young And The Useless - Zanim narodziła się bestia


Przedwczesna śmierć Adama "MCA" Yaucha postawiła pod dużym znakiem zapytania dalszą przyszłość Beastie BoysMichael "Mike D" Diamond i Adam "Ad-Rock" Horovitz nie wydali jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, niemniej wiele wskazuje na to, że nie zdecydują się na kontynuowanie działalności pod starym szyldem. Zostawmy jednak domysły i gdybania.
Dziś zajmiemy się muzyczną przeszłością bestialskich chłopaków, a konkretnie dwoma hc/punkowymi projektami, w których członkowie tria stawiali swoje pierwsze sceniczne kroki - The Young Aborigines oraz The Young And The Useless.

Beastie Boys zdj. Discogs.com

The Young Aborigines

piguła
kto zacz: The Young Aborigines
lata działalności: 1979 (78?)-1981
kraj: USA (Nowy York)
skład:
Michael Diamond - perkusja, wokal
Kate Schellenbach - perkusjonalia
Jeremy Shatan - gitara basowa
John Berry - gitara
szufladka: hc/punk


Załoga powstała w 1979 roku (niektóre źródła podają rok 1978) w Nowym Jorku. W jej pierwotnym składzie znaleźli się: Michael Diamond (perkusja, wokal), Kate Schellenbach (perkusjonalia), Jeremy Shatan (gitara basowa) oraz John Berry (gitara). Zespół grał początkowo muzykę inspirowaną twórczością Siouxsie & The Banshees oraz Joy Division, z czasem jednak jego brzmienie wyewoluowało w kierunku mocniejszych, hardcore'owych dźwięków.
Zdj. Beastiemania

Kapela była bardzo aktywna koncertowo (występowała głównie w klubach), dorobiła się również grupki oddanych fanów. Zaliczał się do nich m.in. młodziutki Adam Yauch, zgłębiający wówczas tajniki gry na gitarze basowej. Yauch zaprzyjaźnił się z Diamondem (poznali się podczas koncertu Bad Brains) i wkrótce stał się nieformalnym członkiem The Young Aborigines - przychodził na próby, a pod nieobecność Shatana przejmował funkcję basisty załogi.
"Aborygeni po godzinach" - z Mike'm na wokalu i Kate na perkusji - przybrali nazwę
Beastie Boys (skrót od Boys Entering Anarchistic States Towards Internal Excellence).

The Young Aborigines nie doczekali się oficjalnych wydawnictw. Jak twierdzi jednak Jeremy Shatan - zespół zostawił po sobie mnóstwo materiału zarejestrowanego w trakcie prób, "dzikich" sesji (w Upper West Side) oraz koncertów (m.in. w 171A w 1981 r.). Jest zatem nadzieja, że może "ktoś kiedyś"...

lajfafter

Kate Schellenbach
Po epizodzie z Beastie Boys, w latach 90. grała w zespołach Luscious Jackson i Ladies Who Lunch. Więcej w serwisie Beastiemania.

Jeremy Shatan
Nie zajmuje się już muzyką. Więcej w serwisie Beastiemania. 

John Berry
Nie zajmuje się już muzyką. Więcej w serwisie Beastiemania

O zespole w serwisie Beastiemania


The Young And The Useless

piguła
kto zacz: The Young And The Useless
lata działalności: 1980-1984, 1984-1985
kraj: USA (Nowy York)
skład: 
Adama Trese - perkusja (1980-1984)
Arthur Africano - gitara basowa (1980-1984)
Davida Scilken - wokal, gitara (1980-1984; 1984-1985)
Adama Horovitz - gitara, wokal (1980-1984; 1984-1985)
Adam Yauch - gitara basowa (1984-1985)
szufladka: hc/punk


Nowojorski kolektyw punkowy utworzony na początku roku 1980 przez: Adama Trese'a (perkusja), Arthura Africano (gitara basowa), Davida Scilkena (wokal, gitara) i Adama Horovitza (gitara). Opiekę nad grupą sprawował menadżer Nick Cooper.

Zespół zyskał lokalną sławę za sprawą licznych koncertów klubowych u boku m.in. Bad Brains, The Stimulators, Dead Kennedys, Ramones, P.I.L., Husker Dü, The Mob, The Necros, a także Beastie Boys.


Zdj. Discogs.com

W '82 kapela wydała swoją debiutancką EP-kę zatytułowaną Real Men Don't Floss. Mini-album ukazał się w barwach wytwórni Rat Cage Records należącej do Dave'a Parsonsa. Siedmiocalówka zawierała sześć utworów utrzymanych w konwencji hc/punkowej i nie wybijających się ponad "undergroundową" średnią. Pewną ciekawostkę stanowiły natomiast "rapowe wprawki" Adama O'Keefe'a (czyli Adama Horovitza) w kawałku Funky Music.  

W grudniu '83 Horovitz dołączył do Beastie Boys (zastąpił gitarzystę Johna Berry'ego) i przez blisko rok grał w obu załogach. Ostatecznie wybrał jednak BB. Wraz z odejściem Adama The Young And The Useless zakończyli działalność. Ostatni koncert grupy odbył się 28 października 1984 roku w CBGB.

młodzi bezużyteczni podejście drugie 

Pod koniec roku 1984 zespół reaktywował się w składzie: Adam Horovitz (gitara), Adam Yauch (gitara basowa), Kate Schellenbach (perkusja) i Dave Scilken (wokal). Nowe wcielenie T.Y.A.T.U. nie przetrwało jednak zbyt długo. Projekt stracił rację bytu gdy Beastie Boys otrzymali propozycję supportowania Madonny podczas jej "Virgin Tour" w 1985 r.

lajfafter

Dave Scilken
Zmarł w 1991 roku wskutek przedawkowania narkotyków. Beastie Boys zadedykowali mu album Check Your Head (1992). Więcej w serwisie Beastiemania.

Arthur Africano

Zrezygnował z muzyki, został operatorem kamery. Więcej w serwisie Beastiemania.

Adam Trese

Został aktorem. Więcej w serwisie Beastiemania.

O zespole w serwisie Beastiemania - tu i tutaj
____________________

Adam Yauch - wspomnienie o muzyku:

Mój Top Wszechczasów 
Rolowy świat muzyki i nie tylko

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu