czwartek, 10 maja 2012

Spahn Ranch - Dźwięki rozproszone


Jedynym świadectwem kilkuletniej działalności amerykańskiej formacji Spahn Ranch pozostaje album Thickly Settled nagrany dla Insight Records w 1987 roku. Wydawnictwo kompletnie już dziś zapomniane, zawierało oryginalną i nowatorską - jak na drugą połowę lat 80. - mieszankę new wave, indie i elementów folk-rocka.

zdj. Discogs.com

piguła
kto zacz: Spahn Ranch
pochodzenie: USA (Detroit)
lata działalności: 1986-1988
skład:
Bob Sterner - wokal, gitara
Brad Horowitz - gitara
Odell Nails - perkusja
dodatkowo:
Hobey Echlin - gitara basowa (po 1987)
Rob Rude - gitara basowa (po 1987)
szufladka: new wave, indie, acoustic, folk-rock

           


Projekt Spahn Ranch powstał w sierpniu 1986 roku, w Detroit, z inicjatywy gitarzysty Brada Horowitza, perkusisty Odella Nailsa i wokalisty Boba Sternera. 

Początki grupy to typowa praca u podstaw: niezliczone próby, tworzenie własnych piosenek oraz koncerty w lokalnych klubach. Jesienią '86 kapela zarejestrowała sześcioutworową kasetę demo, którą opublikował następnie label Ikthus Network. Materiałem zainteresował się Eric Cope z Insight Records. Producent podpisał z muzykami kontrakt na wydanie ich debiutanckiego longplaya.

Album Thickly Settled nagrywano w studiu D.R.R.S., w Oakland, w Kaliforni. Płyta ujrzała światło dzienne w 1987 roku. Jej zawartość stanowiło 12 kompozycji (w tym jedna "ukryta") z pogranicza new wave i indie rocka. Wydawnictwo odznaczało się szorstkim, surowym brzmieniem i transowością przywodzącymi na myśl dokonania Savage Republic i Death In June. W manierze wokalnej Boba słychać było z kolei inspirację sposobem śpiewania artystów folk-rockowych z lat 60. 

Krążek spotkał się z uznaniem zarówno amerykańskiej jak i brytyjskiej prasy niezależnej - jeden z
podziemnych angielskich magazynów obwołał nawet Thickly Settled płytą roku!Niedługo po ukazaniu się albumu, do grupy dołączył basista Hobey Echlin (sporadycznie w tej roli występował ze Spahn Ranch także Rob Rude). W poszerzonym składzie zespół wyruszył w trasę koncertową, która swoim zasięgiem objęła oba wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Podczas tournee kwartet pojawiał się na scenie obok takich wykonawców jak Butthole Surfers, Jesus and Mary Chain, Nina HagenSonic Youth, Savage Republic, Psychic TV, The Sugarcubes oraz The Swans.

Insight Records
zdj. Myspace
Po powrocie z trasy formacja odbyła jeszcze kilka nieformalnych sesji nagraniowych (których rezultaty nie zostały nigdy w całości opublikowane) po czym całkiem niespodziewanie zakończyła działalność.


"pośmiertnie"

W roku 1989 w sprzedaży pojawiła się niskonakładowa kompilacyjna kaseta Spahn Ranch zatytułowana No Scraps For Fat Dogs. Wydawnictwo ukazało się pod banderą oficyny Reverse Language Technologies i zawierało w sumie 8 utworów, z czego 3 pochodziły 
z albumu Thickly Settled, 1 z debiutanckiej demówki grupy, 3 z sesji z '88 i 1 z koncertu z '86. Kompilacja nie wyszła nigdy na innym nośniku.

lajfafter

Bob Sterner
Po rozpadzie kapeli studiował pielęgniarstwo, następnie wyjechał do Indii. Po powrocie do Stanów pracował jako pielęgniarz w Detroit. W roku 2002 wspólnie z Hobeyem Echlinem działał w efemerycznym projekcie Florida Room. Zmarł w 2008 roku wskutek przedawkowania narkotyków.
Bob Sterner we wspomnieniach swoich kolegów z zespołu: Hobeya Echlina oraz Brada Horowitza.

Brad Horowitz
Ukończył studia na Massachusetts Institute of Technology (kierunek: Nauki komputerowe). Obecnie jest wiceprezesem Product Management for Google +. Nie zajmuje się już muzyką.
Więcej - blog Brada

Odell Nails
W latach 90. wspólnie z Hobeyem Echlinem występował w formacji Majesty Crush. Później grał z astrobrite. Obecnie pracuje jako prawnik w Nowym Jorku.

Hobey Echlin
Grał w Majesty Crush. Obecnie publikuje jako freelancer. Mieszka w Los Angeles.

Rob Rude
Grywał z HeavenHavnot.
Spahn Ranch w sieci

Myspace
Myspace2

_________________________

i jeszcze o Spahn Ranch


* Nazwa zespołu nawiązywała do filmowego rancza George'a Spahna, które w latach 1968-69 stanowiło schronienie dla złowieszczej "rodzinki" Charlesa Mansona. W latach 1992-2001 nazwy tej używała również electro-industrialna formacja z Los Angeles. 

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu