piątek, 9 grudnia 2016

Drivealone - Nowsza Aleksandria

W tym roku mija 30 lat od wydania Nowej Aleksandrii, jedynego albumu drugiego wcielenia zespołu Siekiera, dowodzonego przez charyzmatycznego poetę i kompozytora, Tomasza Adamskiego. Uznawana za ikoniczne dzieło polskiej nowej i zimnej fali płyta doczekała się wreszcie odpowiedniego hołdu.


Nowsza Aleksandria to zapis niezwykłego koncertu, który odbył się 8 lipca, podczas tegorocznej edycji Jarocin Festival.
Z nowoaleksandryjskim repertuarem zmierzyła się wówczas 
specjalnie w tym celu powołana do istnienia supergrupa, w składzie której znaleźli się: poznański multiinstrumentalista i inicjator projektu, Piotr Maciejewski alias Drivealone, a także Stefan Czerwiński, Daniel Karpiński, Michał Wiraszko, Natalia Fiedorczuk-Cieślak oraz Kuba Wandachowicz. 

Tribute ukazał się 18 listopada wspólnym staraniem Spichlerza Polskiego Rocka oraz firmy 
Universal. O oprawę graficzną wydawnictwa zadbał Alek Januszewski, autor oryginalnej czerwonej okładki Siekiery z roku 1986. Materiał w wersji cyfrowej dostępny jest na Spotify, w klasycznej m.in. w sklepie Serpent.


Nie podejmę się nawet próby oceny Nowszej Aleksandrii, bo mógłby z tego wyjść niestrawny bałwochwalczy bełkot. Napiszę więc tylko, że ogromnie cieszą mnie takie inicjatywy i mam nadzieję, że czyta to moja Gwiazdka. 

Na okrasę wideo z jarocińskiego występu:

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu