wtorek, 20 września 2016

Tematycznie: 10 muzycznych mistyfikacji par excellence

Mistyfikacja to celowe wprowadzenie w błąd. Udawanie kogoś. Aranżowanie fałszywych sytuacji. Tworzenie pozorów. Krótko mówiąc - domena polityków. Okazuje się jednak, że nie tylko ich. Od czasu do czasu całkiem udane mistyfikacje pojawiają się również w świecie muzyki. Przed Wami mój top 10 estradowych humbugów.

Dlaczego tylko 10? Bo taki zamysł autora (mój znaczy). Bo lepszy niedosyt niż przesyt. Bo takie są zasady blogowania. Bo chcę Was zachęcić do aktywności w komentarzach. Czujcie się zatem zaproszeni do dopisywania swoich propozycji.


Jim Carrey jako Tony Clifton czyli złośliwe, sceniczne alter-ego amerykańskiego komika Andy’ego Kaufmana.


1. The Monkees

Kwartet aktorsko-muzyczny wykreowany w roku 1966 przez producentów telewizyjnych na potrzeby rozrywkowego serialu stacji NBC pt. The Monkees. Zespół miał stanowić amerykańską odpowiedź na sukces The Beatles. Z czasem dzięki determinacji swojego lidera, Michaela Nesmitha, Małpki stały się pełnoprawnym bandem, nagrywającym własną muzykę. 
2. The Masked Marauders 

To chyba jedyny przypadek w historii muzyki kiedy recenzja albumu wyprzedziła jego nagranie. Niemożliwe? A jednak. The Masked Marauders powstali w głowie Greila Marcusa, redaktora magazynu Rolling Stone, w roku 1969. Marcus, ukrywający się pod pseudonimem T.M. Christian, napisał parodystyczny tekst poświęcony płycie supergrupy, w której rzekomo mieli się udzielać Mick Jagger, Bob Dylan, John Lennon oraz Paul McCartney. Z powodu zobowiązań kontraktowych artyści nie mogli występować pod własnymi nazwiskami. Spora część czytelników Rolling Stone dała się nabrać na ten szwindel, zaś redakcja postanowiła pójść za ciosem i doprowadzić do wydania longplaya. W tym celu zaangażowano zespół sesyjny i wokalistów-naśladowców wspomnianej czwórki. Winyl The Masked Marauders ukazał się nakładem Warner Bros w listopadzie ‘69. Okładka albumu zawierała wyjaśnienie, że całe przedsięwzięcie to jeden wielki żart. Nie przeszkodziło to jednak w sprzedaży płyty - krążek rozszedł się w ponad 100 tys. egzemplarzy i przez 14 tygodni utrzymywał się w zestawieniu Billboardu. 


3. The Rutles

Bezwględna czwórka to bohaterowie mockumentu All You Need Is Cash z roku 1978. Film ukazuje karierę kwartetu założonego przez Rona Nasty’ego, Dirka McQuickly’ego, Stiga O’Harę oraz Barry’ego Woma od pierwszych prób w rodzinnym Liverpoolu, poprzez hamburskie dni aż do oszałamiającego światowego sukcesu. Domyślacie się już pewnie kogo pariodowali The Rutles. Obrazowi towarzyszy podejrzanie znajoma muzyka grupy w tym m.in. takie hity jak Piggy In The Middle, Get Up And Go czy Cheese And Onions. W role członków Rut4 wcielili się natomiast: Neil Innes, Eric Idle, Ricky Fataar oraz John Halsey.


4. The Ex Pistols

W roku 1978 z firmamentu brytyjskiego rocka spadła gwiazda Sex Pistols. By zapełnić powstałą w ten sposób pustkę i zaopiekować się rzeszą zbuntowanych załogantów osieroconych przez Lydona i spółkę, niejaki Dave Goodman, wczesny producent Pistolsów, powołał do istnienia zespół Ex Pistols. Osobliwy był to tribute band. Oprócz wykonywania coverów swoich mistrzów panowie Rotten Johnny, Pull Cock, Steal Jones oraz Posh Pen Bollocks prezentowali również własne utwory. Choć może własne to niezbyt trafne określenie. Kompozycje Ex Pistols brzmiały bowiem jak gdyby powstały podczas sesji do Nevermind the Bollocks (...). Zresztą posłuchajcie i oceńcie sami.


5. Spinal Tap 

Prześmiewcze, na poły fikcyjne heavymetalowe trio, którego kariera rozpoczęła się w roku 1979 w komediowym programie The TV Show amerykańskiej sieci ABC. W roku 1984 Rob Reiner nakręcił o zespole komedię zatytułowaną Oto Spinal Tap. W role członków formacji wcielali się (także podczas koncertów): Michael McKean (jako David St. Hubbins), Christopher Guest (jako Nigel Tufnel) i Harry Shearer (jako Derek Smalls).


6. Lassie wróć

Kolejne, po Różowych Czubach, punkowe wcielenie Maryli Rodowicz. Projekt działał krótko w roku 1983 i pozostawił po sobie zaledwie kilka kawałków - w tym prezentowanego poniżej Napoleona nr 5 oraz kompozycję Szalona motorniczy. Muzycznym inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny gitarzysta Maryli, Andrzej Kleszczewski (także w I Ching), zaś autorem cudownie absurdalnych tekstów Lassie - łódzki pieśniarz Jacek Bieleński.


7. Dr. Strangelove - Why do you do?

Autorami kawałka są trzej Szkoci - John Brown, Derek MacDonald i Robert Marshall - obecnie występujący pod szyldem Analog Angel. Utwór oraz obrazujący go klip powstały w roku 1990. Wszelkie podobieństwa kompozycji do twórczości pewnej formacji z Basildon są zupełnie przypadkowe. Chyba. 


8. The Jimi Homeless Experience

Bezdomny Jimi i jego trupa objawili się światu płytą Are You Homeless? wydaną 23 sierpnia 2007 roku, w 40. rocznicę premiery pierwszego longplaya Jimiego Hendrixa. Grupa powstała z inicjatywy amerykańskiego komika, Jona Kinyona. Jej skład tworzą: Josh Curtis (wokal, gitara basowa), Jason DeCorse (gitara) oraz Kevin Zelch (perkusja). 


9. Freddy Scott - This Is A Trent Reznor Song 

Jak sprawić żeby Wasza piosenka zabrzmiała tak jakby jej autorem był lider Nine Inch Nails? Dokładny przepis znajdziecie w tekście This Is A Trent Reznor Song. Twórcą tego pastiszu jest Freddy Scott, współzałożyciel Tae Bo!. W klipie do utworu zrealizowanym przez Chrisa Amicka poza Scottem wystąpili również Jared Blake Scharff, Aidean Abounasseri oraz Jake Long.


O tym jak udane to łgarstwo niech świadczy fakt, że jedna z fanek NIN wytatuowała sobie na ramieniu podobiznę Freddy’ego (zamiast twarzy Trenta)!

10. Peter z Vadera - Born in a tank

Całkiem świeża rzecz z polskiego podwórka. Sprawca jak dotąd pozostaje nieznany. Artyście (lub artystom) odpowiedzialnym za Urodzonego w czołgu udało się uchwycić to co najlepsze w Vaderze - piekielną moc, diabelskie tempa, demoniczne solówki oraz złowieszcze zaśpiewy. Pochylam głowę nad profesjonalizmem wykonawczym, zwłaszcza nad inspirowanym wokalem. Cóż dodać, hołd nad hołdami. __________

Pytanie gdzie Weird Al Yankovic za 3,2,1...

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu