czwartek, 21 kwietnia 2016

Historia pewnej piosenki: Golem (Moloch) - Józef Skrzek


Kawał soczystego rock'n'rolla ze ścieżki dźwiękowej do filmu Golem w reżyserii Piotra Szulkina.Muzykę do piosenki skomponował (a także wykonał wspólnie z Januszem Hryniewiczem) Józef Skrzek, za tekst posłużył tu wiersz Mirona Białoszewskiego Wprawiony w wylot... Utwór został wydany na płycie Film i Teatr I dokumentującej muzykę teatralną i filmową Skrzeka z lat 1979-1983. Album stanowi część 20 płytowego boxu zatytułowanego Viator 1973-2007, który ukazał się nakładem Metal Mind Productions w roku 2007.


Wprawiony w wylot
w polot
zaczepiony na włosku nieba
i poczucia;
to jest miejsce utajenia
-utajony
tu jest miejsce ulepienia
- ulepiony
rozpuszczenia
- rozpuszczony
zapalenia
- zapalony
bo to ja sam schodzę
do siebie
sam się nawiedzam, rodzę
i wchodzę
i schodzę
i wchodzę
i schodzę

[3 lipca 1975]

Ciekawą interpretację Wprawionego (...) znajdziecie w artykule Mitologia - Mistyka - Liturgia, W bezbożnym świecie późnej twórczości Mirona Białoszewskiego autorstwa Adriana Glenia (Pamiętnik Literacki XCVIII, 2007, z. 4, s. 59-72). Zachęcam do lektury

Na zdjęciu Marek Walczewski (Pernat) i Krzysztof Majchrzak (Student). Fot. filmpolski.pl

Golem
to postapokaliptyczne kino w wydaniu polskim zainspirowane starą żydowską legendą o bezdusznej 
istocie ulepionej z gliny na kształt człowieka oraz wątkami powieści Gustava Meyrinka o tym samym tytule. Obraz powstał w roku 1979. Jego akcja rozgrywa się kilkadziesiąt lat po kataklizmie atomowym, w totalitarnej rzeczywistości, w której naukowcy pod czujnym okiem władzy próbują udoskonalić ludzkość, dokonując eksperymentów medycznych na jednostkach nieprzystosowanych społecznie.

Film możecie obejrzeć za darmo poprzez aplikację VoD Onet. Polecam, na 
mnie wywarł olbrzymie wrażenie. 

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu