wtorek, 12 czerwca 2012

In Camera - Rozmowy na strychu


In Camera to kolejna efemeryda ze stajni 4AD. Grupa powstała pod koniec lat 70. i wykonywała muzykę post-punkową, stylistycznie zbliżoną do dokonań Joy Division i Public Image Limited. W zespole występował późniejszy członek The Wolfgang Press - Andrew Gray.

Zdj. Teen Beat Records
piguła
kto zacz: In Camera
kraj: Anglia (Londyn)
lata działalności: 1978-1982, 1991
skład: 
Pete Moore - gitara basowa, klawisze
Andrew Gray - klarnet, gitara, klawisze
Jeff Wilmott - perkusja, klawisze
David Steiner - klawisze, wokal
szufladka: post-punk, new wave, experimental

Projekt rozpoczął działalność latem 1978 roku w Londynie z inicjatywy perkusisty Jeffa Wilmotta, basisty Pete'a Moore, wokalisty Davida Steinera i - wspomnianego już - Andrew Graya, grającego na gitarze.  

Momentem przełomowym w karierze formacji był jej występ u boku Bauhausu w klubie Billy's (w londyńskim Soho) w 1979 roku. Koncert obserwował sam Ivo Watts-Russell. Sceniczne popisy In Camera wywarły na szefie wytwórni 4AD tak silne wrażenie, że z miejsca zaproponował on grupie kontrakt na wydanie debiutanckiego singla.Siedmiocalówka Final Achievement/Die Laughing ukazała się na rynku w roku 1980 (niektóre źródła podają rok 1979). Nad realizacją nagrań (w studiu Blackwing) czuwał John Fryer - wówczas początkujący producent, a obecnie jedna z najbardziej wziętych postaci w tej branży (na swoim koncie ma współpracę m.in. z Cocteau Twins, Depeche Mode, Clan Of Xymox, Nine Inch Nails, Die Krupps, This Mortal Coil oraz Love And Rockets).

Większość roku '80 kwartet spędził w trasie koncertowej, która swoim zasięgiem objęła całą Anglię. Dopiero w grudniu kapela znalazła trochę czasu by wejść do studia. Zarejestrowała wtedy materiał na EP-kę IV Songs (zgodnie z tytułem wydawnictwo zawierało cztery piosenki: The Conversation, The Attic, Fragments Of Fear i Legion). 

Również w grudniu, zespół wziął udział - na zaproszenie Johna Peela - w sesji nagraniowej dla radia BBC. Jej rezultat - trzyutworowy mini-album Fin - ujrzał światło dzienne w kwietniu 1982 roku - już po rozpadzie formacji. 


lajfafter

Na początku roku 1991 projekt In Camera reaktywował się na krótko by nagrać kilka utworów na kompilację 13 (Lucky For Some). Płyta ukazała się nakładem oficyny 4AD w '92 i zawierała - oprócz nowych piosenek - kawałki wydane wcześniej na singlu Final Achievement/Die Laughing oraz EP-kach: IV Songs i Fin.

Andrew Gray 
W roku 1983 wspólnie z Michaelem Allenem i Markiem Coxem powołał do istnienia grupę The Wolfgang Press, z którą występował przez ponad 11 lat. Działał również w projektach DragonBass oraz Limehouse Outlaw.

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu