czwartek, 13 października 2011

John Lydon - Ścieżką psychopaty


John Lydon (aka Johnny Rotten) to ikona popkultury. W latach siedemdziesiątych wraz z grupą Sex Pistols wzniecał punkową rewolucję na Wyspach, stając się wrogiem 
purytańskiej części społeczeństwa oraz establishmentu. Potem przez prawie 15 lat przewodził założonej przez siebie formacji Public Image Limtedz którą nagrał osiem albumów i zjeździł pół świata. W 1993 r. rozwiązał P.I.L. i poświęcił się karierze solowej. W 1997 wyszła pierwsza i jak dotąd jedyna (nie licząc składanek) płyta sygnowana jego nazwiskiem, zatytułowana Psycho's Path.
Dziś gdy John Lydon kojarzony jest głównie z towarzyskimi skandalami, kretyńskimi talk-showami i reklamą masła (w 2008 r. autor God Save The Queen pojawił się w reklamie masła Country Life) warto przypomnieć to wydawnictwo.piguła:
kto zacz: John Lydon
data i miejsce urodzenia: 31.01.1956, Londyn, Anglia
aktywność: 1975-obecnie
projekty muzyczne:
Sex Pistols (1975-1978),
Public Image Limited (1978-1993, 2009-obecnie)
szufladka: punk rock, post punk, muzyka eksperymentalna, muzyka elektroniczna


Psycho's Path to w pełni autorski projekt Lydona. John skomponował muzykę i napisał teksty do wszystkich utworów, zagrał na większości instrumentów (w studiu wokalistę wspomogli - jego brat Martin Lydon oraz Mark Saunders), zaprojektował okładkę albumu i został jego współproducentem (obok wspomnianego Marka Saundersa).

Materiał na płytę powstawał przez trzy lata. Nagrywano go w Rotten Studios, w Los Angeles. Pierwotnie krążek miał wyjść w barwach Atlantic Records. Rozmowy z wytwórnią zakończyły się jednak fiaskiem, a longplay ostatecznie wydała oficyna Virgin. Premierze płyty nie towarzyszyła w zasadzie żadna akcja promocyjna (jeśli nie liczyć zaplanowanej trasy koncertowej). 

Wydawnictwo zebrało mieszane recenzje wśród krytyków i nie osiągnęło wysokich wyników sprzedaży. Lydon oskarżył Virgin o złą politykę promocyjną i odwołał koncerty. Następnie na jakiś czas wycofał się z branży muzycznej i skupił się na karierze telewizyjnej.

Obecnie artysta koncertuje z reaktywowaną niedawno formacją Public Image Limited.


Psycho's Path, CD, Virgin 1997
 spis utworów:
1.   Grave Ride
2.   Dog
3.   Psychopath
4.   Sun
5.   Another Way
6.   Dis-ho
7.   Take Me
8.   A No And A Yes
9.   Stump
10. Armies
11. Open Up (The Chemical Brothers Mix Edit) 
12. Grave Ride (Moby Mix)
13. Sun (Leftfield Mix)
14. Psychopath (Leftfield Mix)
15. Stump (Danny Saber Mix)


muzyka i słowa: John Lydon
produkcja: John Lydon i Mark Saunders
instrumenty: John Lydon
dodatkowe gitary i klawisze: Martin Lydon i Mark Saunders


Psycho's Path to produkcja skierowana bardziej do fanów P.I.L. niż Sex Pistols. Album ukazuje mniej znane, nierockowe oblicze Johna Lydona. Dużo tu dźwiękowych poszukiwań i stylistycznych eksperymentów. Płyta jawi się jako prawdziwy tygiel brzmień. Zawarte na niej kompozycje dość znacząco różnią się od siebie. Ich wspólnym mianownikiem wydaje się być szeroko pojmowana elektronika: czasem transowa - czego przykładem Another Way; niekiedy przybrudzona przesterowaną gitarą - jak w Grave Ride czy Psychopath; gdzie indziej zaś taneczna, wręcz house'owa - jak w Dis-Ho
Błyszczy John - wokalista. Śpiewa inaczej niż w swoich poprzednich projektach. Jego partie wokalne są bardziej melodyjne i urozmaicone. Chwilami można nawet zapomnieć z kim mamy do czynienia.
Tylko pod względem warstwy słownej nic się nie zmieniło. Lydon wciąż pisze o tym co go boli i wkurza najbardziej. Piętnuje wojnę (tym razem w Bośni - Grave Ride), religię (Dog), cenzurę (Armies) i "myślowy pustostan" (Another Way).

uwagi: więcej na blogu Deicida69.

singiel:


Sun, winyl, 12", CD, Virgin 1997

spis utworów - CD:
1. Sun (Leftfield Mix)
2. Grave Ride (Moby Remix)
3. Psychopath (Leftfield Dub Mix)
4. Pyschopath (Leftfield Remix #3)


John Lydon o Johnie Lydonie-muzyku:
Jestem naprawdę marnym muzykiem, ale wiem jak wygenerować dźwięki, które lubię. Im więcej muzycy się uczą, tym mniej wiedzą, ponieważ tracą poczucie wolności, wszystko staje się schematem. Kocham schematy, kocham bawić się nimi. Przewrócone do góry nogami, stają się niesamowicie interesujące.

czytaj więcej:
- polecam oficjalną stronę Johnny'ego Rottena, oraz mini-stronę poświęconą płycie Psycho's-Path

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu