czwartek, 7 maja 2015

Tematycznie: Bigos w 9 utworach muzycznych i muzyczno-słownych

W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno / Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną
(Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz: Księga IV, Dyplomatyka i łowy). Fot. Ralf Roletschek
.
1. Non-stopowy Bigos - Czerwone Gitary

fot. Discogs.com
Ye, ye, ye, jedzcie bigos w Non-Stopie, 
Ye, ye, ye, jedzcie bigos tam, 
Bo bigos tam najlepszy jest

Nieistniejący już sopocki Non Stop był w latach 60. ubiegłego wieku prawdziwą mekką bigbeatu. Grały tam najważniejsze zespoły tego nurtu, z Czerwonymi Gitarami i Czerwono-Czarnymi na czele. Poza muzyką na żywo, w ofercie klubu znaleźć można było również wytwory tzw. małej gastronomii - w tym bigos, który zainspirował Jerzego Kosselę do napisania przytoczonej piosenki. Non-stopowy Bigos nigdy nie trafił na żadne oficjalne wydawnictwo Gitar, fani grupy pamiętają go wyłącznie z wykonań koncertowych. 

tekst


2. Bigos - T-raperzy znad Wisły


Do kiszonej włóż je z boczkiem
I duś tak jak Dwer pod Stoczkiem 

Bigos z wątkiem historycznym. Gwoli wyjaśnienia - Dwer to generał Józef Dwernicki, dowódca samodzielnego korpusu polskiego, który 14 lutego 1831 roku stoczył pod Stoczkiem (sic!) zwycięską bitwę z dwoma pułkami rosyjskiej dywizji strzelców konnych Fiodora Geismara. Rapowanka z okresu największej popularności MC Wasowskiego i MC Szczęśniaka. 

tekst


3. Zanurzyła się w bigosie - Ich Zwoje


Bigos mocno zakwaszony. Serwują Ich Zwoje czyli "psychopatyczny projekt muzyków z zespołów Reconstruction oraz Freak Legion". Numer z płyty Jeszcze śmierdzą chociaż poszli (2007).


4. Bigos Heart - Tymon & Transistors


if you ever taste it, babe
you’ll never be the same

Bigos w ujęciu transcendentalnym. Utwór promował trzeci studyjny album Tymona i Tranzystorów zatytułowany Bigos Heart właśnie.

tekst


5. Bigos - Letni chamski podryw Kotku! Zrób to dla mnie dziś tu!
Na laurowym liściu, na kiełbasie i na boczku proszę cię!

Bigos spoiwem związku. Przekonuje duet z Kielc.

tekst


6. Benzoesan Bigosu - Tołpyga TerrorBigos a chemia. Jeden z krótszych i konkretniejszych utworów na albumie Per Aspera Ad Rectum poznańskich grindcore'owców.


7. Bigos - Jemek Jemowit


Daj mi Bigosu na kaca, 
Siedem dni w tygodniu mam kaca. 

Bigos jako remedium na zespół dnia następnego. Polski książę electro z Berlina śpiewa jak jest. Piosenka pochodzi z EP-ki Tekkno Polo wydanej w 2013 r.

tekst


8. Tłusty Bigos - Kabaret Limo


Bigos 44. Jednych śmieszy, innych odrzuca. W roli męczennika Wojciech Tremiszewski, znany także jako uczuciowy Warren ze Spadkobierców.9. Bigos Psychedelic - Malin's Inner EnsembleHalucynacje po kapuście. Utrata kontroli nad własnym ciałem. Wędrówki na drugą stronę i z powrotem.

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu