wtorek, 14 sierpnia 2012

Teepee - Nie ma dymu bez Indian


Twórcą i zarazem głównym "lokatorem" Teepee (z ang. rodzaj namiotu Indian Ameryki Północnej) jest Erix S. Laurent (znany też jako Eric Lopez-Zareno), 24-letni multinstrumentalista z Miami. Projekt któremu artysta przewodzi od roku 2008 trudno uznać za reprezentatywny dla jakiekolwiek sceny. W muzyce Teepee odnaleźć można bowiem wpływy zarówno free jazzu, jak i industrialu, a także elementy post-punka oraz synth- i avant-popu. Dla lubiących dźwiękowe kolaże i soniczne eksperymenty - tzw. "jazda obowiązkowa".piguła
kto zacz: Teepee (Erix S. Laurent)
skąd: Miami, USA
od kiedy: 2008
muzycy towarzyszący:
Dead Luke - gitara 
Kevin De Broux - gitara 
Victor Barrenechea - gitara basowa 
Tommmy Barrenechea - perkusja
Sean Wouters - gitara
Nicolas Espinosa - perkusja
Corey Perez - sampler
Andrew McLees - gitara
Gabriela Dimaro - klawisze, sampler
Arturo Garcia - perkusja 
Jorge Balbi - perkusja
Fernando Perdomo - perkusja
szufladka: avant-pop, post-punk, industrial, free jazz


Teepee fot. Facebook

Laurent rozpoczął budowę swojego Teepee jeszcze podczas studiów muzycznych na Uniwersytecie Miami. W roku 2008 światło dzienne ujrzała debiutancka kasetowa EP-ka projektu, zatytułowana S.S. Norway. Wydała ją oficyna Jerkwave Tapes. Mini-album składał się z 8 utworów utrzymanych w stylistyce noise-punk-jazzowej, inspirowanych katastrofą krążownika SS Norway (w roku 2003 doszło na pokładzie statku do eksplozji w wyniku której śmierć poniosło 8 osób; więcej o tragedii - tutaj). Materiał został zarejestrowany w domowym studiu Erixa na Florydzie. Muzyk sam nagrał wszystkie partie wokalne i instrumentalne na tym wydawnictwie (stało się to później tradycją).

W lutym 2009 r. ponownie nakładem Jerkwave Tapes ukazała się druga EP-ka TP - Voodoo. Kompozycje które ją wypełniły były znacznie ostrzejsze i bardziej hałaśliwe od tych z debiutu. 

Kolejne mini-albumy: Aware (Weird Hug Records, marzec 2009), Heal (Florida's Dying Records, marzec 2009), Heal Part 2 (marzec 2009) i Wooden Noise (Senzei Records, kwiecień 2009) obrazowały stopniowy zwrot artysty w stronę elektroniki, industrialu, a nawet avant-popu, zdradzały również zafascynowanie Erixa estetyką lo-fi. 

W czerwcu 2009 wytwórnia Skrot Up Records wypuściła na rynek limitowane dwukasetowe wydawnictwo Teepee pt. I Can't Believe I. Materiał miał charakter wybitnie niepiosenkowy i przypominał raczej słuchowisko radiowe nadawane przez piracką rozgłośnię. 

Jego następczynie, EP-ki: S/T (Night People, 2009) oraz Exist (HoZac Records, 2009) przyniosły muzykę lżejszą i nieco łatwiejszą w odbiorze. 

Pierwszy rok działalności pod szyldem Teepee, Laurent podsumował wydaniem oficjalnego pełnowymiarowego albumu zatytułowanego Morals. Longplay ukazał się pod banderą oficyny Senzei Records i zawierał 11 utworów (15 w wersji deluxe) z pogranicza synth-popu, post-punka, industrialu i akustycznego gitarowego grania. Różnorodnym stylistycznie kompozycjom towarzyszyły enigmatyczne, poetyckie teksty (vide Sewing Machine, będący wyznaniem sfrustrowanej... maszyny do szycia).

Teepee w wydaniu "koncertowym" fot. Facebook 

Płytę promowała trasa koncertowa po amerykańskich klubach, podczas której Erixa wspomagali na scenie zaprzyjaźnieni muzycy: gitarzyści Dead Luke i Kevin De Broux, basista Victor Barrenechea oraz perkusista Tommmy Barrenechea. 

Po zakończeniu tournee, Laurent przystąpił do pracy nad drugim albumem TP, roboczo zatytułowanym: Distant Love or: Time Never Meant Anything, and Never Will. Premiera krążka przewidziana jest na końcówkę 2012 r. Wydawnictwo ukaże się w barwach wytwórni Revera Corporation, a zapowiada je singiel Time Meant Nothing.Distant Love... - to jak czytamy w notce wydawcy - koncept album opowiadający o międzyludzkich relacjach. Autorem wszystkich piosenek na płycie jest Erix. W nagraniach uczestniczyli także m.in. perkusiści: Arturo Garcia, Jorge Balbi i Fernando Perdomo, gitarzysta Andrew McLees, oraz grająca na klawiszach i samplerze Gabriela Dimaro. Produkcją longplaya zajął się z kolei stały współpracownik Laurenta, Albert Ovadia. 


powiązania 

Zanim Erix na dobre zaangażował się w działalność projektu Teepee, występował równolegle w formacjach: 
Electric Bunnies  i Melted Sunglasses.  


w sieci

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu