sobota, 25 grudnia 2010

Oppenheimer Analysis - Romantyzm ery atomowej


Minimalizm, zimna wojna i kapelusze - to podstawowe wyznaczniki twórczości i stylu duetu z Anglii. Minimalizm cechujący muzykę formacji przejawia się w oszczędnych aranżacjach, prostych melodiach i w powtarzalnych strukturach rytmicznych. Zimna wojna to jeden z lejtmotywów tekstów grupy. Kapelusze natomiast od lat stanowią nieodłączny atrybut (także pozasceniczny) wokalisty zespołu - Andiego Oppenheimera.

piguła:

kto zacz: Oppenheimer Analysis
skład: Andy Oppenheimer (wokal, teksty), Martin Loyd 

(instrumenty klawiszowe, muzyka)
kraj: Anglia
lata działalności: 1982-1984, 2005-obecnie
szufladki: new romantic, cold wave, minimal wave

Przyszli członkowie Oppenheimer Analysis - Andy Oppenheimer i Martin Lyod - poznali się na Światowym Konwencie Science Fiction w Brighton w roku 1979. Szybko przypadli sobie do gustu. Połączyła ich fascynacja zimnowojenną propagandą, komiksami z lat pięćdziesiątych i starymi filmami SF. Obaj byli również pod olbrzymim wrażeniem dokonań Davida Bowie'go i wschodzących gwiazd syntezatorowego boomu - Human League oraz Soft Cell

Ze wspólnych zainteresowań zrodził się pomysł stworzenia projektu muzycznego, opartego wyłącznie na brzmieniu instrumentów elektronicznych. Pierwsze efekty tej współpracy ujrzały światło dzienne jednak dopiero trzy lata później. Przez ten czas młodzi adepci, wciąż jeszcze raczkującego stylu New Romantic, udzielali się w różnych przedsięwzięciach twórczych, nie zawsze związanych z muzyką. 

Martin nagrywał i występował sam oraz w duecie z Davidem Romem (z Drinking Electricity) pod szyldem Analysis. Grupa ta wypuściła w 1981 r. singiel Surface Tension/Connections (płytka ukazała się nakładem Survival). Andy skupił się przede wszystkim na działalności publicystycznej i naukowej. Wyspecjalizował się w tematyce broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej (obecnie jest cenionym ekspertem w tej dziedzinie).W 1982 r. z inicjatywy, posiadającego już pewne doświadczenia studyjne Lyoda, panowie zaczęli wspólnie pisać pierwsze utwory dla swojej formacji, którą nazwali Oppenheimer Analysis (hybryda nazwy projektu, w którym działał Martin oraz nazwiska Andy'ego). Tak powstały materiał, zespół zarejestrował w Feedback Studio w Battersea i wydał własnym sumptem na kasecie. Wydawnictwo nosiło tytuł First Demo Tape i zawierało pięć utworów. W tym samym roku ukazała się również kolejna kaseta duetu zatytułowana New Mexico. Znalazło się na niej dwanaście kawałków. Oba albumy doczekały się recenzji w Melody Maker, Sounds i Soundmaker

Grupa zaliczyła kilka występów na żywo m.in. w The Bell w Islington, na konwencie fanów Davida Bowie'go w Hammersmith (1984 r.), na The Starzone Birthday Party w Camden Palace i na Europejskim Konwencie Science Ficition w Brighton (1984 r.). 

W roku 1984 Oppenheimer Analysis zawiesili aktywność sceniczną 
i nagraniową. Milczenie trwało ponad 20 lat. Andy i Martin mimo, że nie zajmowali się w tym czasie czynnie muzyką, nie utracili ze sobą kontaktu. 

W 2005 r. postanowili reaktywować zespół. Powrót ułatwiła im oficyna Minimal Wave, wznawiająca nagrania zapomnianych wykonawców z nurtu synth-pop, minimal i cold wave. Ten nowojorski label wypuścił w grudniu 2005 r. czteroutworową EP-kę zatytułowaną po prostu Oppenheimer Analysis. Zainteresowanie płytką przerosło oczekiwania zarówno kapeli jak i wydawcy. 

W 2007 r. pojawiła się druga edycja minialbumu. Wkrótce swoich kompaktowych wersji dorobiły się także pozostałe produkcje duetu. 
Odrodzona formacja szczególne uznanie zdobyła sobie w Niemczech. W 2006 r. w tamtejszym piśmie Black magazine (nr 43) wydrukowano trzystronicowy wywiad z członkami OA przeprowadzony przez Michaela Wehmeiera (aka Plastikmann), zaś latem tego samego roku na winylowej składance Hamburg Hit News 2006 ukazał się premierowy utwór grupy pt. Science

W styczniu 2010 Minimal Wave we współpracy ze Stones Trow Records wydało kompilację The Minimal Wave Tapes vol.1 (na winylu i CD), na której umieszczono jeden kawałek spółki Andy&Martin - Radiance

Obecnie, jeśli wierzyć wpisom z oficjalnej strony internetowej, grupa pracuje nad nowym materiałem. Poczekamy usłyszymy.Poza działalnością studyjną, muzycy nadal występują na żywo. Poniżej lista koncertów jakie zespół zagrał po reaktywacji:

- The Neon-Welt Systems of Romance Party w Zwischenfall, Bochum, Niemcy, 24.03.06 r. (pierwszy koncert po 22-letniej przerwie),

- Weird Science, IM Loch Ness, Wiesloch, Niemcy, 22.04.06 r.,

- OJC Kompas, Sint-Niklaas, Belgia, 14.10.06 r.,
- The Neon-Welt Systems of Romance Party w Zwischenfall, Bochum, Niemcy, 13.09.08 r., 
- Synthetic, Cavendish Arms, Stockwell, Londyn, 25.09.08 r., 
- The Brave Exhibitions w The Macbeth, Shoreditch, 08.10.08 r., 
- Electrofest, The Komedia Theatre, Brighton, 04.04.09 r., 
- The Magic Waves Summer Festival, Corsica Studios, 10.07.09 r., 
- The Brave Exhibitions, The Old Blue Last, Shoreditch, 31.08.09 r., 
- The Star and Shadow, Newcastle, 17.10.09 r.,


nie tylko Analysis
W roku 1984 Andy podjął współpracę z Chrisem Ransomem. Ich wspólny projekt przyjął nazwę Oppenheimer Ransome. Ta efemeryczna kapela funkcjonowała głównie jako twór studyjny, udało jej się jednak zagrać również parę koncertów (m.in. jako support Bronski Beat na 1984 Miners' BenefitElectric Ballroom w Camden, przed Erasure w The Bell oraz w The Shaw Theatre w Londynie).


atomowe pokrewieństwo

Andy Oppenheimer jest spokrewniony z J. Robertem Oppeneheimerem, amerykańskim fizykiem, który w trakcie II Wojny Światowej był dyrektorem naukowym projektu Manhattan mającego na celu opracowanie pierwszej bomby atomowej. Cel, jak powszechnie wiadomo, został osiągnięty, o czym boleśnie przekonali się mieszkańcy Hiroszimy i Nagasaki.

Sam Oppenheimer zaangażował się po wojnie w działalność Komisji Energii Atomowej. Opowiadał się w niej za międzynarodową kontrolą energii jądrowej oraz przeciw wyścigowi zbrojeń atomowych pomiędzy Zachodem a ZSRR. Za głoszenie tych niepopularnych poglądów pozbawiono fizyka dostępu do tajnych dokumentów państwowych (w trakcie propagandowego publicznego procesu w 1954 r.).


Ojciec bomby atomowej
(bo takim mianem ochrzciła go opinia publiczna) kontynuował swoją pracę na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej pisząc i prowadząc wykłady. Jego politycznej rehabilitacji dokonał dopiero prezydent John F. Kennedy.

Andy wielokrotnie odwoływał się w twórczości zespołu do postaci swojego dalekiego krewniaka (odsyłam do lektury tekstów OA - My Guilt Goes On czy choćby Martyr). Wzorował na nim nawet swój sceniczny image (co z racji fizycznego podobieństwa do Roberta Oppenheimera nie było szczególnie trudne). Wystarczy porównać zdjęcia obu panów - po lewej sceniczny Andy, po prawej - słynny fizykSzerzej o koligacjach rodzinnych Andy'ego w wywiadzie jakiego udzielił dla East Vi
llage Radio
 (naduś). 

minimalizm z intelektualnym zapleczem
Bardziej niż z osiągnięć muzycznych, Andy Oppenheimer jest dziś znany jako ekspert ds. materiałów wybuchowych, specjalista od broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej oraz konsultant m.in. Jane's Information Group, Jane’s Terrorism & Security Monitor, Nuclear Information Service, NBC International oraz Defence & Security Systems International
Pełny wykaz publikacji Andiego, konferencji w których brał udział, a także serwisów z którymi współpracuje jest dostępny na jego oficjalnej stronie internetowej (naduś).

dyskografia:

Analysis: 


Surface Tension/Connections, [7" vinyl single] 1981 - Survival Records SUR003


spis utworów:
a1. Surface Tension
b1. Connections

skład:
Martin Lyod
David Rome

produkcja: Mike Ward
nagrano: Spaceward Studio, Cambridge
opis: singiel zawierał dwa instrumentalne utwory utrzymane w stylistyce electronic dance

Oppeneheimer Analysis:


First Demo Tape [kaseta], 1982


spis utworów:
1. Cold War
2. New Mexico
3. Security risk
4. The Devil's dancers
5. Behind the shades

skład:
Andy Oppenheimer - wokal,
Martin Loyd - instrumenty elektroniczne


New Mexico [kaseta], 1982


spis utworów:
1.   Don't Be Seen With Me
2.   Scorpions
3.   Radiance
4.   Men in white coats
5.   Modern Wonder
6.   Subterranean desire
7.   Martyr
8.   The Devil’s dancers
9.   New Mexico
10. Security risk
11. Behind the shades
12. Cold War


skład:

jw

opis:

Oppeneheimer Analysis to brakujące ogniwo pomiędzy Human Leaguea wczesnym Depeche Mode. New Mexico jest zaś tak melancholijne jak nagrania tych pierwszych i tak bezwstydnie przebojowe jak produkcje ekipy Vince'a Clarka. Gdybym miał przyrównać kasetę duetu do jakiejkolwiek płyty z żelaznego kanonu New Romantic byłby to z pewnością debiutancki krążek Depeszów. Album (a w zasadzie demo) OA prezentuje się jednak jak bardziej przemyślana i poważna wersja Speak and Spell. Cięższa w odbiorze (głównie z racji tekstów) i mniej przewidywalna (choć grupa również hołduje metodzie jednostajnego uderzania w trzy klawisze na tle automatu perkusyjnego). 
Wydawnictwo otwiera Don't Be Seen With Me z kapitalnym, nośnym refrenem (The Fool Like Me - Don't Be Seen With Me - naprawdę nie sposób się od tego uwolnić). Przy odrobinie promocji mógłby to być hit na miarę, co najmniej, Just Can't Get Enough (oczywiście DM). A tak mamy tylko piosenkę z niewykorzystanym potencjałem. Scorpions, kolejny utwór w zestawie, to już rzecz z nieco innej bajki. Więcej tu kombinowania z rytmem, więcej zabawy z melodią. Duży plus należy się Martinowi Lyodowi za wytworzenie niepokojącego nastroju. Radiance to jakby zapowiedź współczesnych trendów w muzyce elektro. Transowy, zimny kawałek z natchnionym patetycznym śpiewem Andiego (na podobnym patencie wokalnym zbudował karierę niejaki Neil Tennat z Pet Shop Boys). Z całości wyróżniają się ponadto: New Mexico (za niepowtarzalny, podniosły klimat), Security risk (za urokliwą, pozytywkową melodię) i Cold War (za adekwatny do tytułu chłód).
O wyjątkowości grupy stanowią w znacznym stopniu także pisane przez Andiego teksty. W większości traktujące o Zimnej Wojnie, zdradzie, poczuciu winy i lęku przed ostatecznym atomowym rozwiązaniem w niczym nie przypominają miłosnych wynurzeń chłopięcych elektro-bandów z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych.

New Mexico polecam nie tylko amatorom konserw w puszkach i odgrzewanych schaboszczaków. Wydawnictwo powinno zadowolić ucho nawet najbardziej wybrednego elektro-entuzjasty. 

Oppenheimer Analysis [12" vinyl EP], Minimal Wave MW001, edycja limitowana (500 egzemplarzy), wyd. 07.12.2005 r.
[drugie wydanie w 2007 r.]

spis utworów:
1. The Devil's Dancers
2. Cold War
3. Men In White Coats
4. Radiance

skład:
jw

Songs from the Atomic Age [CD-R], wyd. 12.12.2005 r.

spis utworów:
1.   You won't forget me
2.   Don't be seen with me
3.   Scorpions
4.   Modern Wonder
5.   Subterranean desire
6.   Martyr
7.   New Mexico
8.   Security risk
9.   Behind the shades
10. Impotent and obsolete


skład:

jw
Der Wissenschaftler EP - 2005 recordings [CD-R], wyd. 12.12.2005 r.

spis utworów:
1. Science
2. Fellow Traveller
3. My Guilt Goes On
4. Under Surveillance (Club Version)
5. Fellow Traveller (Guitar Version)
6. Under Surveillance (Original Mix)

skład:
jw


New Mexico [CD-R], edycja limitowana, 2005

spis utworów:

1.   Don’t be seen with me
2.   Scorpions
3.   Radiance
4.   Men in white coats
5.   Modern Wonder
6.   Subterranean desire
7.   Martyr
8.   The Devil’s dancers
9.   New Mexico

10. Security risk
11. Behind the shades
12. Cold War
13. You Won't Forget Me (bonus, unreleased 1982)


skład:

jw

splity:Radiance - Oppenheimer Analysis/Who's Really Listening - Mark Lane - STH7034
wydano: Stones Throw/Minimal Wave - split promotional 7" single, 

26.01.2010 r.

składanki:


DANCEFLOOR TRAGEDY - the finest underground tunes vol.1 [CD], edycja limitowana (55 egzemplarzy), wyd. 2005


spis utworów i wykonawców:
1.   joy disaster - hang around
2.   pins and needles - better off dead
3.   fliehende stürme - spieler
4.   frank the baptist - old hat
5.   whispers in the shadow - i wanna be your dog
6.   the staggers - do the ripper
7.   collapsing new people - hostile outside
8.   sickdoll - schlafen
9.   solitude fx - lady of the dawn (live)
10. r0+0-gen - love antenna
11. starry-eyed girl - different worlds
12. oppenheimer analysis - under surveillance (club version)
13. a light so dark - we are just ghosts
14. altered states - the party's over


Hamburg Hit News 2006 [10" vinyl compilation] - NLW, edycja limitowana (300 egzemplarzy), wyd. 2006


spis utworów i wykonawców:
1. Sonnenbrandt – Herz aus Geld

2. Anti Trust – Griff nach den Sternen
3. Matthias Schuster – Zu Dir
4. Voll Wirksam – Rosa Unterrock
5. Konform – Gamer Boy
6. Oppenheimer Analysis – Science
7. The Silicon Scientist – Submarines
8. Klingelton 17 – Halt in der Tradition
9. Das Institut – Eike

Classic Cuts [CD] - Clone Records C#cd010, wyd. luty 2008

spis utworów i wykonawców:

1.   Jackson Jones - Put Your Pants On
2.   Trophy - Slow Flight
3.   Knight Action - Single GIRL
4.   Fockewulf 190 - Body Heat
5.   Oppenheimer Analysis - The Devil's Dancers
6.   The Elect - I'm House
7.   Los Angeles T.F. - Magical Body
8.   Tyree - I'm Free
9.   Fingers Inc/Robert Owens - I'm Strong
10. Mike Dunn - So Let It Be House
11. Rodney Baker ft. Mystic - House Girl
12. MD3 - Set Me Free
13. Gay Cat Park - I Am A Vocoder

Classic Cuts [12" vinyl EP] Clone Records C#CC12, wyd. luty 2008
spis utworów i wykonawców:

A1.    Oppenheimer Analysis - The Devil's Dancers
A2.    Fockewulf 190 - Body Heat
AA1. Jackson Jones - I Feel Good Put Your Pants On
AA2. Trophy - Slow FlightThe Minimal Wave Tapes vol.1 - STH2223

wydano: Stones Throw/Minimal Wave, na CD i 2X12" LP, 26.01.2010 r.

spis utworów i wykonawców:

1.   Linear Movement - Way Out of Living
2.   Crash Course In Science - Flying Turns
3.   Oppenheimer Analysis - Radiance
4.   Mark Lane - Who's Really Listening
5.   Tara Cross - Tempusfugit
6.   Turquoise Days - Blurred
7.   Bene Gesserit - Mickey, Please...
8.   Esplendor Geometrico - Moscú Está Helado
9.   Das Ding - Reassurance Ritual
10. Martin Dupont - Just Because
11. Deux - Game & Performance
12. Somnambulist - Things I Was Due to Forget
13. Ohama - My Time
14. Das Kabinette - The Cabinet

opis:
Kompilacja wydana w ramach współpracy nowojorskiego labelu Minimal Wave z hip hopowym gigantem z Kaliforni, Stones Throw Records.
Selekcji utworów dokonała Veronika Vasicka, założycielka Minimal Wave. 

Na płytę trafiły nagrania szerzej nieznanych wykonawców z nurtu synth pop, minimal, cold wave i new romantic, działających w latach osiemdziesiątych. Większość piosenek została zarejestrowana metodą chałupniczą (w myśl starej punkowej zasady D.I.Y. - Do It Yourself) i była dotąd publikowana wyłącznie w niskich nakładach.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat działalności labelu Minimal Wave i jego oferty wydawniczej odsyłam na stronę oficjalną oficyny (naduś).
Składankę natomiast można pobrać z bloga BROTHER RAY SAYS (
naduś).

czytaj więcej:

- po więcej, mocniej i lepiej odsyłam na oficjalną stronę internetową grupy (naduś), stamtąd pochodzą wszystkie zdjęcia zespołu i reprodukcje okładek jego płyt,

2 komentarze:

b pisze...

"(The fool I've Been - Don't Be Seen With Me - naprawdę nie sposób się od tego uwolnić)" - radze Ci sie od tego uwolnic poniewaz TO NIE SA slowa ktore andy spiewa. (hint hint "a fool like me")

Moja Stodoła pisze...

dzięks, a dałbym sobie łeb uciąć, że inaczej

szukaj w tym blogu