Pierwszy z długich majowych weekendów spędziliśmy (my, czyli niżej podpisany, jego małżonka, przyjaciółka oraz fiesta) na Nowosądecczyźnie, w położonej na polsko-słowackim pograniczu uzdrowiskowej wsi Żegiestów. Azylu pośród gór udzielił nam Tomek, od niedawna lokalny rękodzielnik prowadzący autorski warsztat Zahrada.
Gościnne progi Zahrady, fot. własna toteż marna |
Letnia dacza, fot. własna |
Zieleń, Poprad, Słowacja - fot. własna |
Mnie zaś szczególnie zainteresowała jedna z ostatnich realizacji pracowni - cajón. Wie ktoś co zacz?
fot. facebook |
Cajón (czytaj kahon, z hiszp. skrzynia) czyli drewniany instrument perkusyjny wymyślony przez afrykańskich niewolników na kontynecie amerykańskim, w Peru. Obecnie powszechnie stosowany we flamenco (głównie za sprawą Paco de Lucii, który zafascynował się cajonem podczas swojej wizyty w Peru, w roku 1970). Za specyficzny szeleszczący dźwięk skrzyni odpowiadają umocowane w jej wnętrzu struny lub sprężyny werblowe.
Instrument wykonany przez naszego gospodarza przeszedł swój chrzest bojowy podczas występu Zoriuszki, folkowej grupy zawiązanej przez licealistów z Nowego Sącza. Gig odbył się w Zahradzie, a od strony organizacyjnej pomogła go ogarnąć ekipa z nowosądeckiego projektu Koncerty na domówce, już od trzech lat zajmującego się aranżowaniem półoficjalnych imprez muzycznych w prywatnych mieszkaniach i domach.
Cajon w użyciu czyli Zoriuszka w Zahradzie. Fot. fanpejdż Koncerty na domówce |
Poniżej próbka możliwości Zoriuszki (klip zarejestrowano na ulicy Szwedzkiej w Nowym Sączu):
***
Zamiast podsumowania - odezwa do narodu. Odwiedzajcie piękne polskie zakątki, rozmawiajcie z autochtonami, wspierajcie małe lokalne sceny, a potem dzielcie się z bliźnimi tym co zobaczycie i usłyszycie.
Tomaszowi i wszystkim twórczym jednostkom, które mieliśmy przyjemność spotkać w Zahradzie gorąco dziękuję za emocje i dyskusje. Do zobaczenia kiedyś, wkrótce, niebawem.
Tomaszowi i wszystkim twórczym jednostkom, które mieliśmy przyjemność spotkać w Zahradzie gorąco dziękuję za emocje i dyskusje. Do zobaczenia kiedyś, wkrótce, niebawem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz