czwartek, 5 czerwca 2014

The Electronic Circus - Direct Lines


Brytyjska formacja The Electronic Circus, dowodzona przez znanego z występów u boku Gary'ego Numana - Chrisa Payne'a, wypłynęła na fali popularności muzyki synth-popowej na początku lat 80. ubiegłego wieku. Kariera grupy nie trwała jednak długo - po opublikowaniu debiutanckiego ultraprzebojowego singla Direct Lines/Le Chorale (1981) - kapela zawiesiła działalność.


piguła:
kto zacz: The Electronic Circus
skąd: Wielka Brytania
lata działalności: 1981, 2013 - obecnie,
skład 1981:
Tim Vince, Tony Lewis, Chris Payne, Mike Bunyard,
Penny Terry, Nick Berlevy, Paul Rogers, Terry Driscoll
skład 2013:
Chris Paynem, Paul Rogers, Michael J. Stewart
szufladka: synth-pop, electro pop, 


Blisko 32 lata później zespół odrodził się w odmienionym składzie. Z pierwszego wcielenia The Electronic Circus pozostali jedynie Payne oraz Paul Rogers. Dołączył do nich ich dawny kolega z Chichester College of Music - Michael J. Stewart. W roku 2013 trio zamieściło w sieci singiel zatytułowany Roundabout. W ślad za tym nagraniem pojawiły się kolejne - m.in. Anak Krakatoa oraz Grace-land (z gościnnym udziałem francuskiej wokalistki, K-Lee). Wieść gminna niesie, że panowie pracują obecnie nad nowymi utworami. Więcej informacji 
o aktualnych dokonaniach grupy znajdziecie na jej oficjalnej stronie 
www.electronic-circus.com.


dodatkowo w sieci:


dyskografia:

Direct Lines, winyl, 7", Scratch Records 1981


spis utworów:
A. Direct Lines
B. Le Chorale

produkcja i kompozycje: Chris Payne
nagranie: Pebble Beach - Tony Nod Harris

skład:
Tim Vince, Tony Lewis, Chris Payne, Mike Bunyard, Penny Terry, Nick Berlevy oraz Paul Rogers i Terry Driscoll


ciekawostki:

* Chris Payne jest współautorem największego hitu formacji Visage - Fade To Grey. Payne skomponował go wspólnie z Billym Currie'm, zaś słowa napisał Midge Ure. Pretensje do współautorstwa piosenki zgłaszał również wokalista Visage, Steve Strange który twierdził, że wplecenie w tekst Fade To Grey francuskojęzycznych zwrotek było jego pomysłem. Sprawa pozostała nierozstrzygnięta, a większość źródeł jako autorów utworu nadal wskazuje trójkę Payne-Currie-Ure. 

* Anak Krakatoa czyli Dziecko Krakatau to czynny wulkan znajdujący się na wyspie położonej w Cieśninie Sundajskiej. Więcej w Wikipedii

4 komentarze:

cedwa pisze...

Panie Stodoła, ten singiel sprzed lat nigdy nie trafił na listy przebojów, więc o jakiej ultraprzebojowości jest tu mowa? Przecież to absurd. Właśnie brak zainteresowania tym singlem przyczynił się do szybkiego rozwiązania grupy.

Filip Roland pisze...

Panie Cedwa - racja, ów singiel nie trafił na listy przebojów, pisząc ultraprzebojowy miałem raczej na myśli potencjał utworu (wszak braku przebojowości zarzucić mu nie można).

Anonimowy pisze...

The Electronic Circus - Direct Lines 1981 Dla mnie to najlepsza piosenka pop wszech czasów. Dlaczego? Bo nie została pożarta przez machinę korporacyjnej muzyki do ogłupiania ludzkiej masy. Pozostała oryginalna, lekko toporna prawie minimal i zachowała klimat tamtych lat. Jak ktoś lubi coldwave z lat 80 to tu jest perełka taka sama jak Direct Lines.

https://www.youtube.com/watch?v=y_DVOooSojo

Filip Roland pisze...

True true... Co do Kabinette - to luknij parę postów dalej http://mojastodola.blogspot.com/2015/03/das-kabinette-w-gabinecie-doktora.html. A propos Electronic Circus - Direct Lines można kupić ze składanką Electroconvulsive (...) https://medicalrecords.bandcamp.com/album/electroconvulsive-therapy-vol-1-a-collection-of-rare-singles-etc-mr-028

szukaj w tym blogu