piątek, 30 sierpnia 2013

Odsłuch: Różni wykonawcy - Songs For A Child: A Tribute To Pier Paolo Pasolini


Muzyczny hołd dla twórcy filmowego Dekameronu.


Wydana nakładem oficyny Rustblade składanka zawiera 14 utworów dedykowanych kontrowersyjnemu włoskiemu reżyserowi i poecie (a także pisarzowi, dramaturgowi, malarzowi i scenarzyście) Pierowi Paolo Pasoliniemu.

Wśród wykonawców, których nagrania znajdziemy na kompilacji są m.in. brytyjska legenda sceny industrialnej, nieistniejąca już formacja Coil, uprawiający nihilistyczny pop Włosi ze Spiritual Front, a także eksperymentalny projekt Devisa Granziery - Teatro Satanico

Zestaw otwiera Ostia (The Death Of Pasolini), kawałek pochodzący z drugiego longplaya grupy Coil zatytułowanego Horse Rotorvator (1986):


Tekst piosenki (autorstwa Jhonna Balance'a) nawiązuje do tragicznej śmierci Pasoliniego - reżyser został znaleziony martwy w noc Wszystkich Świętych, z 1 na 2 listopada 1975 roku na plaży w Ostii. Miał zgniecioną klatkę piersiową, posiniaczoną twarz, złamany nos i szczękę, zaś palce u jego rąk był połamane lub obcięte. Za zabójstwo artysty skazano 17-letniego Giuseppe Pelosiego, żigolaka z którym Pier był widziany po raz ostatni. Po 30 latach od morderstwa (w 2005 roku) Pelosi oświadczył, że Pasoliniego zamordowało trzech nieznanych mu mężczyzn i że przyznał się do winy w obawie o los swoich najbliższych. Według jednej z teorii, motywem zbrodni mogła być polityczna zemsta - Pasolini nigdy nie ukrywał swoich lewicowych poglądów i często angażował się w sprawy społeczno-polityczne Włoch, co przysporzyło mu tyle samo zwolenników, co i wrogów.

- więcej w Wikipedii 


Album wyszedł na CD w roku 2009, a od września 2012 składankę można kupić także na Bandcampie (w wersji cyfrowej tribute został uszczuplony o nagranie Les Mille Et Une Nuits w wykonaniu Ah Cama-Sotz).


strefa odsłuchu:

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu