piątek, 23 września 2011

Flint - Bez imienia, bez numeru

Flint to nazwa efemerycznego, punkowego projektu dowodzonego przez najbardziej rozwrzeszczanego członka The Prodigy, Keitha Flinta. Zespół powstał w 2002 roku i zawiesił działalność krótko po nagraniu debiutanckiego materiału Device #1 w roku 2003. W składzie grupy, oprócz wokalisty The Prodigy, znaleźli się także inni muzycy związani z tą formacją: Jim Davies, Kieron Pepper i Tony Howlett.piguła:
kto zacz: FLINT
lata działalności: 2002-2003
kraj: Anglia
skład: Keith Flint - wokal
Jim Davies - gitara
Kieron Pepper - perkusja, gitara basowa (w studiu)
Tony Howlett - perkusja,
Rob Holliday - gitara basowa (na koncertach)
szufladka: punk, 


Zaczęło się od wielce kontrowersyjnego (bo traktującego o medykamencie wykorzystywanym jako tzw. pigułka gwałtu) singla Baby's Got A Temper. Utwór napisany przez Flinta, Kierona Peppera i Tony'ego Howletta pierwotnie miał promować nowy projekt Keitha. Piosenka na tyle jednak spodobała się Liamowi Howlettowi, że postanowił on wydać ją pod szyldem The ProdigyZapowiedział nawet, że na kolejnej płycie jego formacja pójdzie w kierunku wyznaczonym przez ten singiel. Na zapowiedziach się skończyło. Fascynacja Liama muzycznymi propozycjami z obozu Flinta nie trwała bowiem zbyt długo. Wizje obu panów na temat przyszłości The Prodigy okazały się rozbieżne. Wywiązał się spór, w efekcie którego na wydanym przez grupę w roku 2004 albumie Always Outnumbered, Never Outgunned zabrakło nie tylko kawałka Baby's Got A Temper ale również samego Keitha.

Wokalista nie wziął udziału w nagrywaniu krążka macierzystej kapeli - zajął się za to 
realizowaniem swojego solowego przedsięwzięcia. W studiu wspomogli go - wspomniani Pepper i Howlett (Tony - niespokrewniony z Liamem) oraz Jim Davies. Grupa przyjęła nazwę Flint. Jej pierwsze wydawnictwo - limitowany do 2000 kopii singiel Asteroids - ukazało się 13 maja 2003 roku. Dwa miesiące później do sprzedaży trafił kolejny singiel projektu, zatytułowany Aim 4. Piosence towarzyszył teledysk wyreżyserowany przez Jonasa Akerlunda (tego od klipu do Smack My Bitch Up). Na 28 lipca (2003 r.) zaplanowana był premiera debiutanckiego albumu Keitha i spółki - Device #1. Wstrzymano ją jednak z niewiadomych (przynajmniej dla piszącego te słowa) przyczyn. Płyta nigdy nie została oficjalnie wydana - wytwórnia Polydor wypuściła na rynek jedynie niewielką liczbę egzemplarzy promocyjnych (stanowiących dziś rarytasy na internetowych giełdach). Po niepowodzeniach wydawniczych formacja Flint uległa rozwiązaniu.
Zespół nie był tworem wyłącznie studyjnym - nieliczni mieli szansę usłyszeć go również na żywo. Wiosną i latem 2003 roku kapela zagrała w sumie kilka koncertów, spośród których za najważniejszy i najbardziej prestiżowy należy uznać występ podczas Download Festival (1 czerwca).

dyskografia:

single:

Asteroids, vinyl 10", jednostronny, Universal Music UK 2003
 


spis utworów:
A. Asteroids 

skład:
Keith Flint - wokal,
Jim Davies - gitara,
Kieron Pepper - gitara basowa, perkusja,
Tony Howlett - perkusja,

mastering: Grazz

Aim 4, Vinyl, 7", CD, Universal Music 2003spis utworów (winyl):
A. Aim 4
B. Danny

skład: jw.

produkcja: Youth
mastering: Avi Landenberg

albumy:

Device #1, CDr, Promo, Polydor 2003
spis utworów (wyd. 1):
1.   Asteroids
2.   Piggy
3.   Laughs
4.   Aim 4
5.   Kamikaze
6.   Prescription
7.   Ju Ju
8.   Femme Fatale
9.   Vacation
10. Razor
11. NNNNN (No Name No Number - nowa wersja Baby's Got A Temper)

spis utworów (wyd. 2):
1.   Asteroids
2.   Piggy
3.   Laughs
4.   Aim 4
5.   Hell Yeah
6.   Kamikaze
7.   Prescription
8.   Ju Ju
9.   Femme Fatale
10. Inflow
11. Vacation
12. Razor (NNNN) - inne niż na Device #1 wyd. 1


skład: jw.

produkcja: Youth

opis: 
Device #1 nie przynosi żadnego zaskoczenia. Takiej muzyki można się było spodziewać po zespole pierwszego krzykacza The Prodigy. Brudnej. Punkowej. Miejscami zahaczającej o metal. Kipiącej agresją. Wygląda na to, że Keith nagrał wreszcie płytę w pełni odpowiadającą jego "diabelskiemu" image'owi. Na albumie znalazło się 12 utworów (lub 11 - w zależności od wydania), w tym singlowe: Asteroids i Aim 4. Za muzyczną zawartość krążka odpowiadają Jim Davies, Kieron Pepper i Tony Howlett - trio na stałe współpracujące z The Prodigy. Flintowi przypadła w udziale rola tekściarza i pełnoetatowego wokalisty. I trzeba przyznać, że wywiązał się ze swoich zadań nad wyraz dobrze. Nie nauczył się, co prawda śpiewać, niemniej w dziedzinie wrzasków, melodeklamacji i przeciągania sylab osiągnął wyżyny. Czuć tu szkołę Johna Lydona. Zresztą, nad całym wydawnictwem unosi się duch Pistolsów. Ciekawe tylko czy to efekt zamierzony, czy "wypadek przy pracy"?
Najlepszy utwór: Aim 4, Vacation, Ju ju.

uwagi: więcej na blogu 666 Music For Life 1 komentarz:

w gaciach pisze...

Dzięki za ten wpis. Płyta wymiata. Szkoda, że projekt nie przetrwał, miałby we mnie wiernego fana.

szukaj w tym blogu