piątek, 22 kwietnia 2011

Koli - Dyzma, Kwinto i plakat Brusliego

Zanim Spięty i spółka zaczęli święcić triumfy pod szyldem Lao Che udzielali się w różnych, często stylistycznie bardzo od siebie odległych, projektach. Jednym z nich był zespół Koli. Formacja wykonywała oryginalną mieszankę hip-hopu i warszawskiego folku, opartą na elektronicznym brzmieniu i ubarwioną dźwiękami gitary, banjo i skrzypiec. Oprócz dobrego wrażenia, grupa zdążyła pozostawić po sobie także płytę. Album "Szemrany" ukazał się nakładem Warner Music Poland w 1999 r.  W tym samym roku powstało Lao Che. Żywot Koli dobiegł końca niedługo potem...

piguła:
kto zacz: Koli
lata działalności: 1998- dokładna data zawieszenia działalności nie jest znana, prawdopodobnie 1999 r., według niektórych źródeł - 2003 r.
skład:
Spięty Hubert [Hubert "Spięty" Dobaczewski] - wokal, banjo, gitara, sampler,
Michał Splesz [Michał "Dimon" Jastrzębski] - wokal, instrumenty perkusyjne, basy,
Gustaw Pszczelarz [Mariusz "Denat" Denst] - gramofony, sampler, skrzypce,
kraj: Polska [Płock]
szufladka: hip-hop, folk, crossoverhistoria:
Hiphopowy projekt Koli powstał w roku 1998, w Płocku. Utworzyli go Mariusz Denst (ukrywający się wówczas pod pseudonimem Gustaw Pszczelarz), Hubert Dobaczewski (alias Spięty) i Michał Jastrzębski (alias Michał Splesz). Z całej trójki tylko Denst miał wcześniej do czynienia z hip-hopem, od 1996 występował bowiem w składzie Kanabiplanto (formacja wydała w barwach QQRYQ kasetę Przyjaciele Jamesa B.). Zaczynał jednak jako perkusista w metalowym Hazaelu. Pałkerem był także Splesz, w 1997 r. bębnił na albumie Engraved Enigma grupy Stonehenge. Spięty z kolei, miał za sobą grę w deathmetalowej kapeli Aberration i hardcore'owym projekcie Hope I (w obu jako gitarzysta i wokalista).
We wrześniu 1998 r. trio przystąpiło do pracy nad materiałem na debiutancką płytę. Początki nie były łatwe, zwłaszcza dla Spiętego, który dopiero wprawiał się w trudnej sztuce "rymowania". W ciągu następnych kilku miesięcy udało się jednak chłopakom wypracować własny styl bazujący w dużej mierze na warszawskim folklorze. Klimat przedwojennej "stolycy" przeniknął zarówno do tekstów jak i do muzyki grupy. Na tle podkładów opartych na samplach z płyt analogowych m.in. Kapeli Czerniakowskiej i Stanisława Grzesiuka panowie snuli swoje "szemrane" opowieści, w których współczesność przeplatała się z miejskimi historyjkami sprzed lat (główne role odgrywali w nich m.in. cwaniaczek Stachu, przestępca Urke, powszechnie znany Dyzma, Szpula oraz Kwinto Kasiarz).
Fonograficzny debiut Koli ujrzał światło dzienne w czerwcu 1999 roku. Album Szemrany wydała firma Warner Music Poland. "Majors" próbował promować wydawnictwo jako typową produkcję hiphopową. Piosenki tria więcej jednak miały wspólnego z szeroko pojętą alternatywą niż muzyką osiedli i blokowisk. Nie dziwi zatem, że grupa nigdy nie zyskała uznania w oczach hiphopowej publiczności. Występy Koli na festiwalach poświęconych tego typu brzmieniom z reguły kończyły się niepowodzeniem.
Oprócz wymienionej trójki, w rejestracji Szemranego uczestniczył także, jako producent, Filip "Wieża" Różański (skądinąd utalentowany klawiszowiec). Współpraca pomiędzy nim a formacją układała się na tyle pomyślnie, że postanowiono ją kontynuować. Tak wykrystalizował się pierwszy skład Lao Che. Zespół Koli zaczął powoli tracić rację bytu. Spięty i reszta rozpoczęli, co prawda, przygotowania do wydania drugiej płyty pod starym szyldem, ostatecznie jednak - materiał nigdy nie został ukończony. Niewydany longplay (roboczo zatytułowany Kabaret) miał mieć charakter futurystycznego koncept-albumu traktującego "o kosmosie i wizji przyszłości Polski".
Obecnie panowie koncentrują się na działalności w Lao Che i nie przewidują powrotu do projektu sprzed lat. 

dyskografia:

Koli:

Szemrany, CD, Warner Music Poland, 1999


skład:
Spięty Hubert - wokal, banjo, gitara, sampler,
Michał Splesz - wokal, instrumenty perkusyjne, basy,
Gustaw Pszczelarz - gramofony, sampler, skrzypce,

spis utworów:
1.  Tramwaj Praga - Wola
2.  Tingel Tangel (Stachu)
3.  Oranżeria
4.  Kukurydza
5.  Ekwilibrystyka 1931
6.  Wywiadówa
7.  Poszłem Do sklepu
8.  Józwa Butrym
9.  Pocztówka z Państwa Środka
10. Chama Koleje Losu
11. Lao Che
12. La Kretino Maximale
13. Himila i Maklaka Pamięci Żałobny Rapsod
14. Kucze Kupa
15. Koncert i my
16. Chwała Rzplitej
17. Tango Spod latarni
18. Koli bat'ku koli
19. Prokukurydza
20. Lao Che akustycznie
21. Tango oranżeria

uwagi: w 2009 r. ukazała się reedycja albumu wzbogacona o niepublikowane nagranie Popłyniemy
więcej: na blogu Kaszka z Mleczkiem

Kanabiplanto:

Przyjaciele Jamesa B., MC, QQRYQ Productions, 1997


nagrano w studiu "U Macieja"
inżynier: Maciek Sztomberski

skład:
Don Carlos 
Muchachos De La Ja
Godzo De Beekeeper

spis utworów:
strona A:
1.  Ignorancja
2.  Nazi Kazio
3.  Teddy Barbapappa
4.  Tylko pozazdrościć
Strona B:
5.  Przyjaciele Jamesa B.
6.  PPK in the House
7.  Wizja?
8.  T zabija S
9.  Dla wielu debili...
10. Aprobuj

Uwagi: zajrzyj tu

Grupa Kanabiplanto powstała w Płocku w 1996 roku. W jej składzie występował Mariusz Denst (później wpółtwórca Koli i Lao Che). Formacja dorobiła się jednej kasety, wydanej przez, kojarzoną głównie ze sceną HC/Punk, wytwórnię QQRYQ Productions. Projekt prezentował hip-hop inspirowany nagraniami Cypress Hill i Kalibra 44


czytaj więcej:
Polecam rozmowy z członkami Koli na portalach:
- Wywiadowcy.pl (naduś),
- Lampa.onet.pl (naduś).


Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu