piątek, 21 stycznia 2011

Kto nie zaznał GO-RICHy ni razu...


Twórczość grupy GO-RICH miała w sobie coś z klimatu mickiewiczowskich Dziadów (zwłaszcza - cytowanej w tytule - części drugiej). Słupskie trio potrafiło za pomocą bardzo prostych środków wygenerować atmosferę niepokoju, grozy i tajemniczości. Surowe, chropowate dźwięki idealnie korespondowały ze specyficznymi tekstami przesyconymi sakralną symboliką (krzyż, ikona, Maria Magdalena) i pełnymi odwołań do klasyki literatury (m.in. do Lilli Wenedy Juliusza Słowackiego). 

piguła:
kto zacz: GO-RICH (czyt. gorycz)
lata działalności:1989-1994, 2005-2008
kraj: Polska (Słupsk)
skład:
Wojtek (Prowe) Pietras - perkusja
Dawid (Rebe) Przybylak - gitara, wokal
Marcin (Benedykt) Gulbiński - gitara basowa
szufladka: rock gotycki, metalhistoria:
Zespół powstał w roku 1989. Jego założycielami byli - Marcin Gulbiński, Wojtek Pietras i Dawid Przybylak - uczniowie klasy drugiej jednego ze słupskich techników. Trójka zapaleńców (wszyscy - rocznik '72) o szerokich muzycznych horyzontach - od Marillion i Frankie Goes To Hollywood przez Bauhaus, aż po Slayera. Na początku próby GO-RICHy odbywały się w studiu Ryszarda Skóry (gitarzysty m.in. pierwotnego składu formacji Remont), następnie grupa przeniosła się Domu Kultury Kolejarza (co umożliwił chłopakom Marek Rogala), a potem do Młodzieżowego Centrum Kultury (ostatecznie wylądowała w garażu jednego z członków kapeli). Debiut sceniczny tria miał miejsce w popularnym Drzewniaku tj. Zespole Szkół Drzewnych (naturalnie w Słupsku).

Wkrótce po pierwszych publicznych występach, GO-RICH stała się rozpoznawalna (poza rodzinnym miastem muzyków także w Lęborku, Pile i Bydgoszczy). Bardzo szybko dorobiła się również miana jednej z większych nadziei lokalnej sceny. 
W 1991 r. zespół nagrał swoją debiutancką kasetę demo zatytułowaną Lilia Weneda. Materiał stanowiący jej zawartość zarejestrowano podczas amatorskiej sesji w Kolejarzu. Wydawnictwo ukazało się w nakładzie kilkunastu egzemplarzy (które rozprowadzono w gronie przyjaciół). Lilia Weneda była albumem koncepcyjnym, inspirowanym tragedią Juliusza Słowackiego o tym samym tytule (ale innej pisowni - u wieszcza jest Lilla Weneda), mitologią słowiańską i pogańskimi wierzeniami. Słowa do wszystkich utworów napisał wokalista, Dawid (w tekstach pojawiają się również cytaty ze wspomnianego dzieła Słowackiego jak słynne - Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy w refrenie Lili). 
Kolejna demówka GO-RICHy - Chmury - ujrzała światło dzienne w sierpniu 1993 r. Nagrano ją na żywo w prywatnym studiu Lubomira Jędrasika (także autora intra do jednej z piosenek). Kaseta ukazała się nakładem wytwórni Mózgojad (w 1998 r. reedycji wydawnictwa podjęła się oficyna Guernica Project). 
Wiosną 1994 r. grupa zarejestrowała w słupskim MCK-u materiał, który miał trafić na pierwszy w jej karierze krążek CD. Miał, ale nie trafił. Rezultat sesji - taśma matka (dat) zaginęła bezpowrotnie wraz z niejakim Wroną (potencjalnym wydawcą?). W tym samym roku, na skutek przyczyn natury życiowej (praca, rodzina, dom, podatki) drogi muzyków się rozeszły. 

Blisko 11 lat później panowie zatęsknili za sobą, a ich serca znów wypełniła GO-RICH. Postanowili więc reaktywować zespół. Nie było łatwo. Z uwagi na brak czasu i złe kilometry dzielące członków formacji (Słupsk - Trójmiasto) zaniechano tradycyjnych prób. Kapela przyjęła korespondencyjny model działalności. Każdy z muzyków nagrywał swoje ścieżki w domowym zaciszu, a następnie przesyłał je mailem pozostałym. W ten sposób powstawał materiał pod roboczym tytułem www.god.gov. Grupa planowała go wydać własnym sumptem (na CD) w niewielkim (600 egzemplarzy) nakładzie. Na płycie miały znaleźć się kompozycje znane z pierwszego okresu aktywności - jak Abordaż (dawniej Ciało) czy Ikona - w nieco zmienionych (uwspółcześnionych) aranżacjach oraz piosenki zupełnie nowe (www.god.gov, Explosion). Ostatecznie - z przyczyn bliżej nieokreślonych - album nigdy się ukazał, zaś GO-RICH w 2008 roku uległa rozwiązaniu. Tym razem - jak twierdzą jej członkowie - definitywnemu. 

dyskografia:

Lilia Weneda
, MC [wydawnictwo zespołu] 1991,
nagrano: Dom Kultury Kolejarz (Słupsk),
opis: materiał zainspirowany mitologią słowiańską i wierzeniami pogańskimi, tytuł kasety zaczerpnięty z tragedii Juliusza Słowackiego Lilla Weneda (pisownia celowo zmieniona),
nakład: kilkanaście egzemplarzy (demo),
sklad:

Wojtek (Prowe) Pietras - perkusja,
Dawid (Rebe) Przybylak - gitara, wokal,
Marcin (Benedykt) Gulbiński - gitara basowa,

Chmury, MC, Mózgojad 1993 / reedycja Guernica Project 1998, GP 02,
nagrano: prywatne studio Lubomira Jędrasika (materiał zarejestrowano na żywo),

realizacja: Lubomir Jędrasik,
skład: jw.

[?], 1994,
nagrano: MCK (Młodzieżowe Centrum Kultury) Słupsk,

opis: niewydana

www.god.gov, CD 2008,

opis: niewydana

warto zajrzeć:
W sieci można znaleźć dwie strony poświęcone w całości GO-RICHY
i autoryzowane przez zespół. Obie zawierają m.in. biografię grupy oraz teksty jej piosenek wraz z objaśnieniami (naduś1) (naduś2).


warto posłuchać:
Pragnących "zaznać GO-RICHy" odsyłam na stronę Słupskiego Archiwum Muzycznego (naduś). Zamieszczono tam 29 utworów zespołu, zarejestrowanych w trakcie kilku różnych (najczęściej amatorskich) sesji
w 1991, 1993, 2006 i 2007 roku. 

SAM to projekt realizowany przez Słupski Ośrodek Kultury przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury.
Obecnie w zbiorach Archiwum znajdują się nagrania 55 wykonawców słupskiej sceny niezależnej, m.in. WC (naduś) oraz Karceru (naduś).  

Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu