środa, 21 lipca 2010

Sturm und Drang - Spokój przed burzą


Sturm und Drang to zespół-zagadka. Opisywanie jego historii wiąże się z koniecznością nadużywania zwrotu "prawdopodobnie". Nawet oficjalne źródła, a do takich zaliczam lichą prezentację na Myspace, milczą na temat biografii grupy.


piguła:
kto zacz: Sturm und Drang
kraj: Holandia
lata działalności: pierwsza połowa lat osiemdziesiątych, obecnie
szufladki: postpunk, noiseZ informacji zawartych na fanowskich blogach muzycznych wynika, że formacja powstała w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w Hadze (Holandia). Pierwotny skład kapeli tworzyli: Fons Vanderweijden (gitara basowa), Jos (perkusja, klawisze), Bavo (gitara), Martin J. Ottem (gitara, klawisze) oraz wokalista Rene. 

W 1984 r. Rene został zastąpiony przez Steefa De Mana, rok później nastąpiła również zmiana na stanowisku basisty - miejsce Fonsa, zajął Ernst Woltering. 

Holendrzy wydali dwie EP-ki - Sturm und Drang (1984 r.) i River (1985 r.), jeden longplay - Wild Style Cries (1984 r.) oraz kasetę Juice (ukazała się też jej kompaktowa reedycja). Ich dyskografię zamyka album CD z roku 1994 zatytułowany po prostu Sturm und Drang

W tym momencie historia zespołu się urywa. Nie wiadomo, co działo się z nim i z jego członkami przez następne 16 lat. Wielce prawdopodobne (znowu, sic!) wydaje się, że panowie odwiesili na ten czas instrumenty na kołku i zajęli się czymś innym. 

Pewnym jest natomiast, że na początku bieżącego roku grupa była aktywna koncertowo, co dokumentuje nagranie video umieszczone na Myspace (naduś).dyskografia:

Sturm und Drang Sturm und Drang EP - Gunmen Shots, 1984
Vinyl 12", Mini Album


spis utworów:


A1. Say Cheese
A2. Bay-Bee
B1. Talk Of Food
B2. C.C. Video
B3. T.I.T.S.

skład:
Fons - gitara basowa,
Jos - perkusja,
Bavo i Martin - gitary,
René - wokal,Wild Style Cries LP - Torso, 1984

spis utworów:
A1. Wild Style Christ
A2. Letting Go
A3. Wood's On Fire
A4. Wear Gold, Bounce High
A5. Who Loves Ya
B1. Overload
B2. Little Girl
B3. Tahiti
B4. Last Hour

skład:
Fons Vanderweijden - gitara basowa,
Jos - perkusja, klawisze,
Bavo - gitara,
Martin J. Otter - gitara, klawisze,
Steef De Man - wokal,


o albumie:
Zarówno nazwa zespołu (Sturm und Drang - z niem. Burza i napór, nawiązanie do dramatu F. Klingera pod tym tytułem) jak i okładka płyty przedstawiająca tryumfującego boksera (i to nie byle jakiego, bo samego Muhammada Alego) sugerują, że lekko nie będzie. I rzeczywiście nie jest. Holendrzy to specjaliści od hałasu najwyższej próby, wywodzący się z tej samej szkoły co Savage Republic i The Birthday Party. Z tymi pierwszymi łączy ich skłonność do budowania kompozycji w oparciu o transowy, "plemienny" rytm. Powinowactwo Sturm z Australijczykami ujawnia się z kolei w surowym i szorstkim brzmieniu gitar oraz śpiewie Steefa De Mana (niekiedy przesadzającego z quasi-aktorską ekspresją wokalną a la wczesny Nick Cave). Twórczość Sturm und Drang stanowią jednak nie tylko mniej lub bardziej świadome nawiązania do stylu uznanych kolegów po fachu. Na Wild Style Cries znalazło się bowiem kilka oryginalnych pomysłów i rozwiązań, których na próżno szukać w muzyce wspomnianych grup.
Na pewno ciekawie wypada wykorzystanie trąbki w otwierającym zestaw Wild Style Christ. Uwagę zwraca również rozpoczynająca ten utwór niepokojąca partia fortepianu. Moim prywatnym faworytem na krążku, jest dramatyczny Wood's on Fire, mający w sobie coś z klimatu szamańskich obrzędów (w roli głównej pan wokalista). 
Ze względu na atmosferę wszechobecnej grozy i postępującego szaleństwa (którego kwintesencją jest Who Loves Ya), muzyka zawarta na płycie mogłaby idealnie posłużyć za ścieżkę dźwiękową do któregoś z filmów Lyncha lub von Triera.Podsumowując, całość nie jest może nokautująca, niemniej doprowadza słuchacza do stanu solidnego sponiewierania.


River EP - 1985


spis utworów:

A1. River
B1. Money
B2. Going Places

skład:
Ernst Woltering - gitara basowa,
Jos - perkusja,
Bavo i Martin J. Otter - gitary,
Steef De Man wokal,Juice
- MC, CD [data wyd.?]

spis utworów:
1. Happy
2. Shatterboy
3. Put your love in me
4. Ambulance driver
5. Bring home my girl
6. If you won't let me stay
7. Fresh
8. The stuff that dreams are made of
9. Lean on me

skład:
nie podano

Sturm und Drang - CD,[LONGPLAYRECORDS, 1994]spis utworów:
1. Mark says allright
2. Follow him
3. Cyclops
4. Money can change your life
5. No place is clean
6. You bet your sweet ass
7. When she comes down
8. She makes me wonder
9. Daddies well
10. Ridin' the waves
11. Sixpack
12. Leave me when i fall
13. Face death boldly
14. 14

skład:
nie podano


do posłuchania (a nawet więcej):

- Epki do pobrania z bloga PHOENIX HAIRPINS
naduś
- Wild Style Cries do pobrania z bloga THE COMMERCIAL ZONE
naduś


do obejrzenia:
Bring Home My Girl
-
naduś
Happy
naduś
zapis koncertu z 10.01.2010
naduś


warto zajrzeć:
- oficjalne (podobno) konto grupy na Myscpace - naduś (stamtąd pochodzi zdjęcie zespołu i reprodukcje okładek jego płyt),
- jeśli załapaliście holenderskiego bakcyla i chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tamtejszej scenie rockowej (a zwłaszcza o jej podziemnym obliczu) polecam stronę Beep! Beep! Back up the Truck (naduś), prócz informacji na temat zespołów znajdziecie na niej całe albumy wybranych wykonawców do pobrania odpłatnie i za darmo w formacie mp3, smacznego!
Brak komentarzy:

szukaj w tym blogu